| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa-mi dau seama daca animalutul meu,catelusa fiind,e gestanta. Eu nu vreau pui si din acest motiv,n-am dat-o niciodata la monta,insa in seara aceasta am vazut un caine mai mare in curte care nu-i al meu, habar n-am cum a aparut, acum aproximativ 2 saptamani catelusa mea a fost in perioada aceea cand nu suporta pe nimeni langa ea,si-a gasit un loc afara unde isi petrecea tot timpul,nu manca,nu se juca,nu nimic cred ca a stat afara vreo saptamana jumatate, ma gandesc sa nu fi sarit acel caine gardul sa ajunga la ea.Acea perioada urata a trecut doar ca imi este frica sa nu fie gestanta,catelul ala fiind mare,ea fiind micuta,am uitat sa mentionez ca e pechinez si imi este frica,deoarece surioara ei s-a imperecheat cu un catel de talie mare si a murit la nastere,din acest motiv n-am vrut sa risc. Cum imi pot da seama daca este sau nu? Am cautat pe internet si zicea ca daca isi cauta un loc,daca sapa in covor sau in pat,dar ea sapa in pat de cand e ea ca sa deranjeze cersaful sa stea comfortabil sau daca doarme,ea e somnoroasa de fel,grasunica e,sanii ii are mici,mananca foarte putin de cand e ea,am ce ma ruga altfel sta flamanda, habar nu am. Cineva care stie mai bine? Fundita sad

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Du-o la veterinar să-i facă o ecografie.

| raluca2711 a răspuns (pentru mihai69):

Cum imi pot da seama inainte de a o duce la medic? Nu pot sa ajung foarte usor la veterinar.

| mihai69 a răspuns (pentru raluca2711):

Peste un timp se vor mări țâțele și burtica. Alte semne nu prea sunt - oricum, lactația apare puțin înainte de fătare. Poate avea și lactație falsă, dar în cazul ăsta burta nu va fi diferită de normal.