| 0PopaPorno a întrebat:

De 2 zile motanul meu a slabit,se misca greoi,nu-si gaseste locul, el de obicei cand dormea se facea asa colac si dormea si acuma se aseaza asa cu grija intr-o pozitie. Nu mai sta sa-l iau in brate. Nu stiu ce are sad Are 1 an.

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Du-l la doctor. Poate fi vorba de o infectie cu un virus, o problema la stomac, diabet chiar cancer.

| untu a răspuns:

Pune-i n castron curat lapte cald si sa-i bagi in gura o lingurita de smantana, va reveni in curand!

| alexandru1234567890 a răspuns (pentru untu):

Trebuie sa se prezinte la medicul veterinar cu el, al meu a facut blocaj renal si a murit in chinuri groaznice pentru ca nu l-am dus niciodata la medic.

| untu a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Groaznic si imi pare rau pentru dvs.1

| untu a răspuns:

De ce ne intrebi pe noi? Du-l la medicul veterinar si gata!

| ionutzxz a răspuns:

Are castroanele murdare

Așa cum nici tu nu vrei să mănânci dintr-o farfurie murdară, nici pisicii tale nu-i place să aibă castroanele nespălate. Dacă obișnuiești să o hrănești cu mâncare uscată, spală castronul o data pe săptămână, iar dacă îi dai mâncare umedă, curăță-i-l după fiecare masă. Ai grijă ca pisica să aibă mereu apă la dispoziție și spală-i bolul în fiecare zi, ca să te asiguri că apa e curată și nu are fire de păr în ea. De asemenea, mută litiera mai departe de castroanele ei. Nici ție nu ți-ar plăcea să mănânci lângă un WC.

Este stresată

Dacă nu ai rezolvat problema curățându-i castroanele, atunci poate că stresul este cauza pentru care pisica ta slăbește. Pisicile care suferă de anorexie au un risc ridicat de a face lipidoză hepatică, o boală de ficat frecventă la feline. Dacă pisica ta nu a mâncat o zi întreagă, mergi cu ea la veterinar.

Mediul în care trăiește pisica este iarăși foarte important. Mesele trebuie să fie liniștite, iar pisica nu trebuie să fie deranjată de alte animale în timp ce mănâncă. Unele pisici se deprimă sau nu mai mănâncă atunci când pleci cu ele în vacanță, așa că ia în considerare varianta de a ruga un prieten de încredere să aibă grijă de ea, dacă vezi că pisica ține post în deplasare.

Are probleme intestinale

Roagă-ți medicul veterinar să verifice dinții și gingiile pisicii, pentru a exclude vreo infecție. Pisica ta ar putea suferi de o serie de probleme gastrointestinale care duc la scăderea în greutate. Alergia la alimente și o intoleranță proaspăt apărută pot fi de asemenea o cauză. Paraziții intestinali nu trebuie nici ei excluși. Puii de pisică pot să ia viermi din laptele mamei, însă felinele adulte se pot infesta de la șoareci. Dacă pisica ta obișnuiește să prindă șoareci, verifică-i fecalele. Medicul veterinar îi poate da un deparazitant eficient. Dacă problemele intestinale sunt de altă natură, soluția poate fi o dietă special concepută pentru pisicile sensibile.

Îmbătrânește

Pe măsură ce înaintează în vârstă, pisica va suferi schimbări în greutate. Unele se pot îngrășa, altele slăbesc. Pisicile bătrâne pot suferi de constipație sau se pot confrunta cu schimbări de metabolism ce o fac să slăbească. Vorbește cu medicul veterinar despre dieta pisicii bătrâne. Uneori, este de ajuns ca dieta să conțină mai multe fibre pentru ca pisica să aibă o bătrânețe liniștită.

Este bolnavă

Dacă ai eliminat toate aceste cauze frecvente, medical tău veterinar îi va face o serie de analize, ca să vadă dacă pisica ta nu suferă de boli mai grave, precum cancer. Ca să fii sigur că intervenția se face la timp, cântărește-ți pisica în mod constant și notează de fiecare dată greutatea pe care o are. Scăderile bruște în greutate sunt ușor de observat, însă cele care au loc treptat pot fi nedetectate până în momentul în care boala a progresat. De asemenea, este important să-i menții dinții curați și să elimini tartrul, ca să eviți bolile dentare ce pot afecta mai târziu rinichii și ficatul.