| Bidenci_Sorin_1993 a întrebat:

mi-am luat un Bichon Havanese are 1luna Si 2 saptamani. si nu stiu cu ce ar trebui sa fac dati-mi niste raspunsuri pentru intrebarile de mai jos
cu ce trebuie hranit?
cu ce trebuie spalat si la cat timp?
vacinurile la cat timp trebuie facute?
ce sa fac in privinta parului? lasa mult par?
la cat timp trebuie deparazitat?
dau funda pentru cel mai bun raspuns sa fiti sinceri. sun incepatr si nu stiu

3 răspunsuri:
| Dodgge a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa iai un animal fara sa te informezi inainte,nu este un obiect.
Exista mancare speciala la orice zoo center sau magazin de animale pentru pui de caine (in nici un caz nu ii da oase de pui sau peste toata viata lui ).
De spalat il speli atunci cand este cazul, cand se murdareste, nu trebuie sa il speli foarte des, exista sampon special in orice magazin pet shop.
Vaccinurile le determina medicul veterinar, dar este imperios necesar sa ii faci vaccinul antiparvoviroza si antirabic.
In privinta parului ....aici e de lucru, trebuie sa il perii cu o perie speciala pe care o cumperi de la pet shop si ocazional trebuie tuns.
Deparazitarea interna si externa este relativ simpla dar este bine sa vorbesti cu un medic veterinar care sa iti spuna ce pastile si solutii trebuie cumparate in functie de greutatea cainelui.
Deparazitare interna cam de 2 ori pe an, externa daca folosesti picaturi o faci lunar, daca ai zgarda antipurici, dupa mai mult timp, in functie si de zgarda.
Si mai ales trebuie sa te gandesti ca o sa faci aceste lucruri timp de 10 -15 ani, deci trebuie multa rabdare, dar rasplata este pe masura.

| LebadaDeCristal a răspuns:

Bună,vreau neapărat să te ajut:
1.Hrana cea mai potrivită este PediGree Junior și, pe lângă masa obișnuită, oferă-i plicuțe PediGree.Nu uita ca întotdeauna să aibă mâncare și apă în bol.
2. Există un șampon special pentru căței și trebuie spălat o dată la o lună.Te poți sfătui cu medicul veterinar ce fel de șampon este cel mai potrivit pentru blănița lui.
3. Vaccinurile...nu sunt sigură, cred că o dată-de două ori pe an...acest amănunt va fi clarificat de medicul veterinar.
4.Lasă destul de mult păr, eu mi-am luat un cățel cu păr scurt, dar tot lasă, am observant că acest lucru este inevitabil.Pentru că are părul un pic mai mare, trebuie dus la tuns ori de câte ori crezi că este necesar și, mai ales, când părul a crescut iarăși.
5.Deparazitarea...poți folosi FrontLine Combo și,dacă nu te descurci,doctorul veterinar I-l poate aplica pe blană.Mai încearcă zgarda anti-purici pentru puișori,atenție,doar pentru puișori,fiindcă zgarda anti-purici pentru adulți este toxică pentru căței,deoarece aceștia se joacă adesea cu ea, o rod, etcetera. Câinele meu este adult, dar încă are zgarda anti-purici/anti-căpușe pentru pui fiindcă ne e frică, suntem precauți.
Mult success!

| Bidenci_Sorin_1993 explică (pentru LebadaDeCristal):

In legatura cu hrana am auzit ca cea mai buna e de la royal canin si hills