| Skrillex13 a întrebat:

Buna!
Pisica mea si-a ars jumatate din mustatile din partea stanga (cele din partea dreapta nu au nimic) si putin din sprancene. O va afecta cu ceva acest lucru? In cat timp se vor reface mustatile?

9 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Nu stiu in cat timp se vor reface, dar stiu ca mustatiile ajuta la echilibrul pisicilor deci s-ar putea sa nu mai poata sa se catare

| untu a răspuns (pentru 1Q):

Fals raspuns! coada pisicii ajuta la echilibru in timp ce catara pe copac! Mustata ajuta la detectarea mirosului fin al prazii! Este ca un radar!

| 1Q a răspuns (pentru untu):

Si coada dar si mustaiile ajuta la echilibru si la orientare

| untu a răspuns (pentru 1Q):

Da,ai dreptate, chiar si mustatile ajuta la orientare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa observi in timp daca se orienteaza la fel de bine in spatiu. Motanul meu cand era mic nu avea mustati, ii cadeau mereu, si se lovea mereu de toti peretii cand alerga prin casa. laughing

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Motanul nu vede, chiar daca nu mai are mustati? daca nu mai are mustati, nu va mai prinde soareci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Http://pisicata.ro/de-ce-au-pisicile-mustati

| Rocsid a răspuns:

Nu o va afecta puternic(sa isi piarda mirosul sau alte mituri)
Nu o sa mai aiba un simt atat de fin(rolul mustatilor este unul tactil )
In functie de individ se pot reface sau nu se pot reface si timpul de refacere difera la fel de la individ la individ.
Nu te stresa prea tare... pisica ta e bine si o sa duca o viata normala ca pana acum!

| AaaANnnNOooONnnNIiiIMmmMAaaA a răspuns:

Si eu am o pisica care a pățit-o. La fel ca a ta, doar ca a mea si-a ars si din parul de pe ea, si nu a părut nimic, acum este sănătoasă, i-a crescut parul la loc si la fel cum era înainte, de parcă nu patise nimic in doar 2 luni, deci nu iti face griji, ii va creste in mai Putin de o luna, funda?