| Alexzxc a întrebat:

Am un caine (Malamut de Alaska) si de 3 zile nu mai mananca absolut nimic. Ieri am chemat medicul veterinar care i-a facut 3 injectii, pentru 'scaun' si vitamine.
Tot ieri dupa ce a plecat medicul veterinar i-am gasit si 2 capuse, l-am sunat si mi-a spus sa-i cumpar picatura.
Astazi a venit din nou medicul veterinar, i-a pus picatura pe spate si mi-a spus sa astept sa plece capusele, si a avut mai multe 'scaune' verzi si rosii, si a "dat la boboci" in jur de 5-7 ori.
Am citit pe internet ceva despre capuse cum ca ar injecta o substanta in caine daca se simt amenintate sau speriate (gen daca incerci sa le scoti) si el tot musca capusa (asa am observat-o si eu). Oare de la asta sa fie problema?
Va rog frumos, nu raspundeti daca nu stiti, chiar daca vreti sa ajutati. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Alexzxc explică:

Nu stiu ce Medic veterinar e dansul nu vreau sa acuz pe nimeni dar picaturile pentru capuse se une INAINTE SA FIE INTEPAT DE CAPUSA, scuze pentru caps, deci daca a avut capuse trebuie neaparat dus la cabinet sa ii se ia probe de sange sa vada daca are boala lime, de la capuse, la noi la sm costa 25 lei testul, rezultatul iese in 10-15 min daca are boala lime ii se aplica niste injecti si daca nu isi revine pana a doua zi trece la perfuzi, deci asta e procedura, si capusele trebuiau sa fie undepartate de domn "DOCTOR". Sa il duci urgent la un Cabinet Veterinar sa ii scoata capusele si sa ii faca testul pentru boala lime. Sper ca te-am ajutat si sper sa isi revina cainele.

9 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Da,capusele transmit microbi, virusi si boli!

| Bloondy a răspuns:

Am uitat sa specific ceva, sa nu incerci tu sa scoti capusele ca nu vei proceda bine si se for complica lucrurile, iar stai linistit ca daca capusa/causele au boala lime si a dato cainelui nu se ia doar prin sange, nu se ia prin aer etc...

| Alexzxc explică (pentru Bloondy):

Iti multumesc frumos Bloondy, mi-ai fost de ajutor. Cat despre capuse stiu ca nu trebuie sa le scot eu, maine imi duc baiatul direct la cabinet. Multumesc frumos inca o data! Numai bine!

| Bloondy a răspuns:

No problem, sper din tot sufletul sa se faca bine, daca a avut asa simptome de la capuse mai mult ca sigur ca are boala lime, si eu am patit la fel cu al meu, sper la al tau sa nu fie cazul dar nah, asta este din pacate, dar daca totusi a primit boala nu trebuie sa iti faci probleme 90% din cazuri isi revin de la acele injecti. Daca capusele au stat prea mult in el se agraveaza traba dar se face teste sa vada ce organe au fost afectate si cu niste perfuzi isi va reveni, sper sa fie totul ok, sa ma ti la curent te rog. Multumesc pentru funda.

| Alexzxc explică (pentru Bloondy):

Dupa ce o sa vin cu el de la cabinet ai cuvantul meu ca iti scriu aici, sau eventual sa-mi lasi un mail ceva.

| Alexzxc explică (pentru Bloondy):

Acum a inceput sa dea rau din cap, ca si cum ar avea parkinson crying

| Alexzxc explică (pentru Bloondy):

Bloondy, am rezolvat. In seara asta l-am dus la o clinica din constanta cu taxi-ul pentru ca starea lui se agravase si n-am mai putut astepta pana maine dimineata sa-l duc in oras la mine (la mine nu sunt non-stop-uri pentru pet-uri). L-a bagat direct la perfuzii, avea temperatura 42. Acum cand am ajuns acasa am sunat doctorul si a zis ca este mai bine, ca a ridicat capul...cand am ajuns cu el la constanta parca era paralizat, nu misca absolut deloc, deci a facut un mic progres deja big grin. Multumesc inca o data, practic i-ai cam salvat viata happy.

| Bloondy a răspuns (pentru Alexzxc):

Ma bucur foarte mult sa aud ca se va face bine si la fel sa ne auzim si noi numai cu bine, multa sanatate catelului.

| Alexzxc explică (pentru Bloondy):

Alarma falsa, intr-adevar, capul si-l ridica, dar conditia lui este foarte rea. Are Hemobartoneloza, o boala care ataca globulele rosii din sange, iar doctorul a spus ca i-a atacat si maduva. A mai spus si ca depinde de el daca se va face bine. Oricum, va ramane internat pana se va face bine, asta-i clar.