| kawaii69 a întrebat:

Am o mare problema. Deci, acum 2 zile, doi guguștiuci si-au facut cuib la geamul meu. In seara asta, fetița a tot stat in cuib (mereu seara plecau, nu stateau tot la geam). Asa si m.am gandit sa vad daca are oua. M-am apropiat cu lanterna si am vazut acolo un ou happy. Insa cand am plecat de acolo, si porumița a zburat, s-a speriat sad
De o ora si ceva oul este singur. M-am gandit ca oul trebuie sa stea la cald, iar daca nu e nimeni sa faca asta, se va răci si puiul din ou va muri sad
mi-a zis o prietena ca oul se răcește abia dupa 2 zile. Ce sa fac? Nu vreau sa ating oul, caci nu il va mai vrea mama lui, credeți ca se va întoarce? Si daca se intoarce maine de dimineață, va fi prea târziu? Va rog răspundeți sad
Mulțumesc anticipat. Fundiță

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
S-ar putea sa nu se mai intorca deoarece considera ca ca acolo unde si-a facut cuib nu este sigur ( daca s-a speriat).
Si eu am avut cuib de gugustiuci in balcon, dar cand intindeam rufele, ei plecau si din cauza asta, intr-o zi au plecat si nu s-au mai intors, au lasat oualele acolo ( 3). Incerca sa nu atunci oul( iti simt mirosul si il abandoneaza) si spera ca se intoarce, iar daca se intoarce, inceraca sa nu o mai sperii sa nu plece definitiv.

| alles1999 a răspuns:

Se va intoarce... Sa fii atent pe vitor cand vor iesi puii.....nu cred ca vrei sa se sperie si sa cada din cuib... Iti spun din propria experienta

| kawaii69 explică (pentru alles1999):

Dar daca se va intoarce maine de dimineață va fi prea tarziu pentru ou?
Ea are doar un ou, dar trebuie sa faca doua, e posibil sa depună celălalt ou in alta parte?
Oricum, mulțumesc de sfat. happy