| Alemari09 a întrebat:

Am si eu un catelus de aproape un an si nu stiu cum sa-l dezobisnuiesc sa facă pipi in casa ( caca face numai afara)! Partea cea mai rea este ca mama a spus ca il dă daca nu il obisnuiesc repede sa facă afara! Am incercat sa dau cu clor in locurile in care tot face (in baie), am incercat sa-l sperii cu ziarul dar nimic nu a mers! AM NEVOIE DE SFATURI URGENT! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Trebuie sa il scoti la plimbare des ca sa facă pipi afara
Dresează-l cu ajutorul unei carti, cd, videoclipuri pe youtube
Când vezi ca vrea sa facă iei de ceafa si îl duci la locul unde trebuie sa isi faca nevoile.Tot asa si o sa se obisnuiasca in câteva zile.Cand face corect ii spui BRAVO dar fără sa tipi.Cand face gresit ii spui RAU sau GRESIT dar fără sa tipi. Când face bine ai putea sa ii dai si ceva bun.
Mai bine iti cumperi o carte sau un CD.
Eu am acasa 2 CD-uri si o carte si asa zicea sa fac si am văzut peste tot ca asa este.
De ce trebuie sa il dai? Ca face pipi peste tot.Asta nu e o scuza.
Tu ai procedat gresit când il speriai sau când dadeai cu clor ai facut rau sad
Trebuie neapărat sa iti iei o carte de dresaj ca sa il dresezi si sa poti sa il păstrezi si sa fie mai ascultător si cuminte.
Daca iti iei cartea scrie in carte cum sa il faci sa meargă afara la comanda. Într-un fel la câteva ore.Dar nu am ajuns la partea aia si nu stiu cum. Poti sa il faci chiar sa ceara la baie.

P.S. Trebuie sa iti iei neapărat o carte de dresaj

Funda?

2 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Buna, pai sa-ti spun cum l-am invatat pe al meu. O sa-ti dai seama la un moment dat cand ii vine sa faca si il duci repede afara, dupa aceea ii dai ceva bun ( mancare ), dar ceva mai special ce primeste doar cand face pipi afara, cand face in casa isi da seama ca nu primeste nimic, pana la urma isi da seama ca daca face afara primeste ''recompensa''.

| biamari a răspuns:

Câinii au nevoie să fie scoși la plimbare des. Așa își vor face nevoile afară și se vor obișnui. Asta necesită timp. mamă ta nu trebuie sa te preseze cu asta. Cere i să te ajute