Întrebare recomandată | albutzu a întrebat:

BUNA TPU!
Am un iepuras din rasa cap de leu, are in jur de 7 luni,iar de cateva zile a inceput sa o tot muste pe mama,nu stiu de ce,nu stiu ce sa-i fac, imi puteti da o idee cum s-o fac sa numai muste?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pune-i botnita.

| halogen001 a răspuns:

Ar merge bine niste manusi de protectie pentru muscaturi happy Oricum, iepurasii au dinti puternici, sunt rozatoare adevarate happy

| eXtremeAdy a răspuns:

Pune-i o bucata de lemn, iepurilor le cresc dintii mereu si cand ii deranjeaza musca pentru a-si tocii din dinti

| Argelean a răspuns:

Du-te la un magazin si cumpara otrava de soareci.Dai 2 pastile pe zi ca a 2-a zi nici nu mai misca!

| Denny_Denisa_2001 a răspuns:

E clara treaba laughing daca este mascul as putea sa til inlocuiesc eu cu o femela cap de leu, aceasta nu te musca, te linge laughing
Problema nu poate fi rezolvata.Acesta este caracterul iepurasului! Nu ai cum sa schimbi ceva. Daca doresti pot sa iti dau altul sau sa il schimbwinking ar putea fisi varianta ca nu are partener! Stresul iar este un factor al agresivitatii!
Te astept cu un mesaj aici sau pe mess : denisadenny235@yahoo.com pentru mai multe sfaturi.
FUNDITA? big grin

| albutzu explică (pentru Denny_Denisa_2001):

Este femela...n-am cum sa-i cumpar pereche pentru ca ai mei abia o primesc pe ea in casa...

| Denny_Denisa_2001 a răspuns (pentru albutzu):

Sa stiI ca iepuriI, in general rozatoarele, nu sunt animale de companie prea bune mai ales in casa. DAca vrei fie mi-o trimiti mie (mai am iepuri din astia pitici)Fie ii iei o pereche sau il tiI doar inchis, dar asta presupune practic torturarea animalului!

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns:

Fara suparare,cred ca problema este la maica-ta.
Totusi o modalitate ar fi ca, acolo unde musca, sa dai cu unt, margarina sau ceva de genul accesta, si in schimb o sa invete sa te linga.

| numelemeu134 a răspuns:

Problema este cu spatiu daca spatiu este mic el este agresiv daca il muti undeva unde este spatiu mare nu mai muşca tot asa am avut si eu unul la fel era antro cusca mica si musca rau nu te puteai apropia dar de cand l-am mutat intro cusca mare nu mai musca deloc te lasa sa te joci cu el...

| Grigore99 a răspuns:

De obicei este normal la iepurasi, si eu am avut dar de mici i-am invatat sa muste laughing))

| andrei295 a răspuns:

Cred ca o considera un pericol si trebuie sa-i arati contrariul daca nu merge nici asa desparte-i definitiv!

| ssmagicvectior a răspuns:

Eu cred ca ar fi nevoie sa ii dai nuste morcovi regula pentru a fi ocupat cu altceva decit sa-ti muste mama