| anonim_4396 a întrebat:

Apelez la ajutorul/opinia/sfaturile voastre iar.

De anul trecut (decembrie) am adoptat un motanel si sunt foarte atasata de el. Porblema este ca el a ajuns la varsta maturitatii si a intrat in perioada "nunti"... locuies la bloc si nu-mi permit sa il las sa umble de nebun prin curti ca sa-l pierd!
Ce vreau sa va intreb...ar trebui sa-l castrez sau sa-l suport? Vreau sa stiu ce e mai bun pentru el nu pentru mine va rog!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa il castrezi. Iti va "marca" toate lucrurile prin casa, daca pleaca se va bate cu alti motani si va veni cu rani, va incerca sa o stearga de cate ori cineva deschide usa, va miorlai, va fi nervos.
Ai sa vezi ca si mirosul litierei se va diminua dupa castrare.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Nu am prea multe pisici in zona, nu prea are cu cine sa se bata insa la partea cu "evadatul", miorlaitul si nervii e adevarat...insa toti imi spuneti ca marcheaza insa n-o face. De cand il am, cel putin eu nu l-am vazut macar o data marcand...ciudat. O sa-l castrez intr-un final, nu-mi permit sa "inchiriez" o pisica sa faca 100+ de pui pe care sa-i gasesc la tomberon.
Multumesc de raspuns! Eu l-as suporta si ii vreau binele dar pana la urma cred ca e mai bine pentru toti sa-l castram.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Marcheaza cand nu il vede nimeni. Dupa o vreme vei observa mirosul. Am avut mai multi motani in familie, toti aveau obiceul acesta. Dupa castrare vor renunta. E mai bine si pentru el si pentru voi sa il "rezolvi". Ca baiat am toata compasiunea pentru el si pentru pierderea pe care o va suferi happy Contrar parerilor multora, nici unul din motanii mei nu-a ingrasat dupa operatie.
Multumesc pentru fundita!

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Castreaza-l pana nu e prea tarziu. Intreaba pretul la mai multe cabinete. Eu am sterilizat pisicuta in Bucuresti cu 120 de lei, dar altul imi cerea 400! Ai grija la cine te duci.

| Iunix a răspuns:

Cel mai bine pentru el e să-l suporți, dacă îl iubești atunci trebuie să-l înțelegi și să-l lați în pace.

| Dintrebare a răspuns:

Trebuie castrat neaparat. Nu vrem sa marcheze toate dulapurile din casa. Si nici nu vrem sa producem pui in nestire, pe care, apoi, sa ii gasim aruncati langa tomberoane.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Ar trebui sa iei o fetita pentru el...sau sa mai mergi la o prietena care are o pisică.
Dar daca vei neapărat poti sa il castrezi.