| Bubu_Bianca_1983 a întrebat:

As vrea să va cer părerea voastră, în curând îmi voi cumpăra un papagal (perușel) Și... Nu știu să mă decid pe care să l iau : albastru sau verde? Vă rog spuneti mi și cum să l îngrijesc, ce îi trebuie în colivie etc. Dau FUNDOIUL! Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ĄĿiŒ a răspuns:

Buna! Si eu am un papagal perus de 11 aniwinking Incearca sa nu decizi in functie de culoare. Ai putea sa ii cumperi pe amandoi daca sunt mascul si femela.
Cat despre ceea ce le trebuie, in colivie au nevoie de un suport pentru apa, 2 ladite pentru mancare si o piatra pentru asi ascuti ciocul.De obicei o colivie vine cu toate acestea.Mancarea o poti cumpara de la orice magazin de animale, trebuie doar sa specifici ca e pentru un perus. Mancarea trebuie schimbata undeva la 2-3 zile mereu si in ladita de mancare nu trebuie sa pui foarte multe seminte (cam pe jumatate in ambele ladite).Apa trebuie schimbata la 2 zile si curatenie in cusca tot la 2-3 zile. La colivia mea am o ladita jos in care se aduna mizeria, o scot si o scutur la gunoi dupa care o sterg cu un burete. Partea de jos a custii este bine sa o scoti cu totul si sa o speli macar o data pe luna, daca reusesti chiar de 2. Apropo, sa nu te sperii daca perusului incep sa ii cada penele la sfarsitul unui anotimp, de obicei isi schimba penele la un anumit timp. Il poti lasa liber prin casa numai cu supraveghere si nu un timp foarte indelungat! Daca mai ai si alte animale (caine, pisica) asigura-te ca nu sunt in camera si ai grija sa nu lasi ferestrele deschise! Te previn totusi ca sunt animale destul de afectuoase si doresc atentiewinking de multe ori pot incepe sa faca galagie. Pe timp de noapte eu pun peste cusca o bucata de material care nu acopera cusca complet deoarece lumina de la televizor/ calculator il poate deranja. Succes!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bubu_Bianca_1983 explică:

Vă roog un răspuns cât se poate de rapid!winking

| Bubu_Bianca_1983 explică:

Alioe iti multumesc foarte mult, meriti cu adevărat FUNDA

| Nicolpisicuta a răspuns:

Papagal=albastru Ar trebui sa ii pui apa si mancare speciala, asa, papagalul se va simnti bine!