| anonim_4396 a întrebat:

Catelul meu are o problema! Au inceput sa-i creasca bube pe fata si pe corp si nu mai vrea sa manance.Ce pot sa fac? Inafara sa merg la un veterinar ca stau la tara si nu prea am timp.Va rog ajutati-ma :/

18 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel putin intreaba la farmacia veterinara ce ar fi de facut.ori cere sfatul veterinarului..macar sa iti zica ce tratament sa ii cumperi.
Fa o poza cu telefonul catelului si du-te la farmacia veterinara.
O seara bunahappy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Azi am observat ca a vomitat si i-a curs sange din gura, sigur cineva l-a otravit sad

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa sarata sa ii dai sa bea ori fortat

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Si o sa se vindece? Repet(a fost otravit)

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel putin o sa vomite tot ce a mancat otravit.
Totusi, au trecut 2 zile si n u ai putut sa ajungi la veterinar/farmacie veterinara...

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Stau la tara si nu avem farmacie veterinara

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

I-ai dat apa sarata?

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Da! Si acum ce sa fac?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in ce stare se afla?

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Pai ieri i-a curs sange din gura, a vomitat si si-a pierdut pofta de mancare (Mananca de obicei cat poate) si azi a mancat si i-am dat apa sarata acum cand am venit de la scoala

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Iar azi am vazut ca are ceva rosu la gura. Poate are o boala sau ceva :/

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Off.daca nu il vede un medic, eu nu pot sa imi dau seama ce are.
Incearca sa ii dai ceva suc de portocala pe gat.
Ori o vitamina C pisata.

| IsabelaIssa a răspuns:

Odata ce ti-ai luat un suflet langa tine, trebuie sa iti faci si timp de el, mai ales atunci cand e bolnav. Nu e o jucarie care sa iti inveseleasca ziua, sau sa te apere sau mai stiu eu ce. Considera-l ca o parte din familie, si ai grija de el. Cainele e cel mai bun prieten.

| Anonimuserr a răspuns:

Te joci cu sănătatea lui. Trebuie să mergi la veterinar și nu să mergi pe ideea asta că n-ai timp.
Dacă îți dorești să-l ajuți fă-o. Dacă nu să se ducă altcineva cu el din familie sau roagă un vecin, vecină. Nu e mare filosofie zău așa...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este alergic la stapan.

| Kandia15 a răspuns:

" Nu prea am timp" - dar de ce? Daca vrei cu adevarat sa il vindeci ar trebui sa iti faci timp. Sa stii ca nu poti sa faci nimic altceva in afara de mersul la veterinar. Cei de aici nu sunt doctori ca sa iti spuna ce are sau ce tratamente naturiste sa ii dai. Daca cei de aici iti dau un raspuns gresit? Ca na, nu toti s-au nascut stiutori. Trebuie sa il vada un veterinar neaparat. Fa-ti timp. Maine, poimaine, peste 5 zile, insa nu intarzia mai mult de 1-2 saptamani ( unele boli pot provoca chiar si moartea sad ).

| DenissaRoxana a răspuns:

Par sa fie bube aparute in urma alimentatiei, nu este grav, dar trebuie tratat. Cu sampon de caini pentru iritatii, unguent cu antibiotic si hrana de caini alergici (scrie pe sac).

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Naspa daca n-ai veterinar.