| Ushhher a întrebat:

ce caine imi recomandati?
Sunt un baiat care locuieste la tara si as dori sa imi iau un caine. M-am gandit la Ciobanesc German dar am auzit ca sunt foarte pretentiosi la boli si chestii. Acuma am o catea metis e foarte batrana si as vrea sa imi iau altul (se vede pe ea ca nu mai are mult de trait). Am fost la un prieten si el si-a cumparat un ciobanesc german si mi-a zis ca sunt foarte sensibili pana la un an, nu e voie sa le dai de mancare numai hrana pentru caini pana la 1 ani, (cum stau la tara mai tau si animale si resturi cum ar fi plamani, esofag, trahee, picioare de la pasari mai dau la caine dar la aceasta rasa mi-a zis ca nu e voie doar fiert, dar eu nu am timp de stat cu asta). M-am gandit si la varianta sa-mi iau un ciobanesc de bucovina dar nu stiu, mananca cam mult si mnoh...

7 răspunsuri:
| davidwarner a răspuns:

Eu am senzatia ca tu nu prea intelegi ce inseamna sa ai un caine. Tie ti se pare un ciobanesc german pretentios pentru ca trebuie sa ii dai mancare de caine? Da ce mancare te asteptai sa fie nevoie sa ii dai, tinand cont ca e caine? Ai idee cate riscuri exista in a da carne cruda unui caine?
Pentru binele lui, te rog, nu iti lua niciun fel de caine.

| Moryami a răspuns:

Bishon, Husky:?

| Ushhher explică (pentru Moryami):

Ma refer la caine de talie medie-mare

| Moryami a răspuns (pentru Ushhher):

Husky e un caine destul de mare

| SLuana a răspuns:

Daca nici de fiert niste pui n-ai timp, la ce iti mai trebuie caine? De dragul sa-l vezi cum sta in curte?
Normal ca orice caine trebuie ingrijit si daca nu stiai, pana la 1 an trebuie foarte des la veterinar pentru vaccinuri si alte lucruri. Dupa 1 an il poti hrani cu carne si trebuie oricum hranit si cu mancare de caini, fiind un caine.
Cainii mari mananca mult si cainii mici mananca mai putin. Eu zic oricum ca ar fi bine sa nu iti iei niciun caine avand in vedere cat ''de mult'' ai fi interesat sa ii ingrijesti. Sper deci sa te razgandesti, spre binele cainelui, si spre binele tau, sa nu latre tot timpul si sa trebuiasca ''sa te ocupi atat de mult de el''

| Ushhher explică (pentru SLuana):

Faza ii ca am timp sa am grija de el ba chiar sa ma joc cu el (2-3 ori/saptamana) dar nu vreau sa fie foarte pretentios cum am vazut ciobanesc german ca nu e voie carne cruda si chestii...

| animaland a răspuns:

Alegerea unei alimentatii super premium reduce multe dintre problemele de sanatate. Hrana uscata de la Equilibrio este ideala atat pentru juniori cat si pentru adulti.