| oxxy05 a întrebat:

De curand mi-am cumparat o catelusa Amstaff, are 2 luni jumate si stiu ca trebuie sa o inscriu la politie. Imi poate spune cineva la ce varsta o pot inscrie si de ce am nevoie pentru a face asta? Cati bani costa? etc. Dau funda! Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Varsta maxima este 6 luni.
Trebuie sa ai peste 18 ani ca sa poti iesi cu ea pe strada si sa o inregistrezi, atfel vei fi nevoit/a sa o inregistrezi pe numele unei persoane majore si sa fi insotit de aceasta cand o scoti afara.
Are nevoie de cip (cam 100lei e sau poate gasesti oferte pe la cabinete veterinare), dupa mergi la asociatia chinologica sa o inregistrezi, iar de acolo o sa-ti dea o adeverinta (costa cam 50-70lei mi se pare) cu care mergi la politie. Pe langa adeverinta respectiva trebuie sa ai si carnetul de sanatate cu totul la zi.

Dupa ce ai inregistrat-o esti obligat ca ai pusa in poarta placuta cu caine rau si cand iesi afara sa poarte botnita si sa fie tinuta in lesa.

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

În România deținerea rasei este restricționată de "Ordonanța privind regimul de deținere al câinilor periculoși sau agresivi" din 2002. Amstafful intră la Articolul I lit. a). Conform acestei legi, deținătorii acestor câini trebuie să aibă vârsta minimă de 18 ani. Accesul câinilor pe spațiile publice și pe căile de acces către acestea este permis numai dacă aceștia poartă botniță si sunt ținuți în zgardă si lesă. Câinii se înregistrează la secția de poliție în raza căreia este domiciliat proprietarul[14]

(1)Proprietarii de câini prevăzuţi la art. 1 au obligaţia să depună la sediul poliţiei în a cărei rază este situat imobilul în care este deţinut câinele o adeverinţă în fotocopie, eliberată de Asociaţia Chinologică Română, afiliată la Federaţia Chinologică Internaţională, din care să rezulte încadrarea câinelui în categoriile prevăzute la art. 1, precum şi o declaraţie pe propria răspundere cuprinzând următoarele date:

a)numărul de identificare al câinelui, aplicat prin tatuare sau microcip;

b)efectuarea vaccinării antirabice şi a rapelurilor, în conformitate cu prevederile legale în vigoare;

c)efectuarea sterilizării câinilor prevăzuţi la art. 1 lit. a);

d)existenţa unei asigurări de răspundere civilă pentru eventualele pagube produse de câinii prevăzuţi la art. 1 lit. a).

Detalii: http://legeaz.net/......i-agresivi

Costul e in functie de cabinetul veterinar unde se fac vaccinari/cip sau tatuaj/sterilizare etc
mai multe aici:

http://legeaz.net/......i-agresivi