| Idriceanu_Robert_1980 a întrebat:

ieri mi-am cumparat de la un petshop 2 papagali perusi femela si mascul au tot ce le trebuie in colivie:os de sepie fiecare are recipientul lui de mancare care contine mei si un adaptor de apa.Dar nu i-am vazut sa manance deloc si stau unu langa altu abia ca scot un mic sunet si sunt foarte foarte fricosi plzz funda ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| caelurat a răspuns:

Lasa-i circa o saptamana sa se acomodeze fara sa îi scoti din cusca.Un motiv pentru care sunt fricosi ar putea fi salbaticia custii din petshop, unde crede-ma in afara de apa si mancare nimeni nu se ocupa de ei. Acordale zilele astea putina intimitate, nu îi scoate din cusca si nu te apropia de ei... lasa-i sa se acomodeze apoi itigarantez ca o sa onceapa sa cante si o sa te saturi de citipitul lor. big grin Bafta!

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Asa fac papagalii la inceput pana se acomodeaza, vor manca ei stai linistit asa mi s-a intamplat si mie.

| madamme a răspuns:

Ai rabdare si lasa-i sa se acomodeze cu noua locuinta

| IuliaAndreea35 a răspuns:

Arata-le tu recipientele cu mancare si apa. Ai mei peruai habar n-au avut sa mearga la recipient sa manance si sa bea. Primului perus i-am pus mancarea pe solul coliviei in prima saptamana apoi mi-a venit ideea sa il "bag" cu capul in recipientul de mancare sa vada ce-i acolo. Cu al doilea perus a fost mai usor, i-am aratat din primele ore unde e mancarica. Trebuie sa invete si ei. Bafta!

| Idriceanu_Robert_1980 explică (pentru IuliaAndreea35):

Pana la urma au inceput sa manance chiar foarte mult si am umplut vasele cu mei full ca sa le vada bine acum au inceput putin sa si cante