Întrebare recomandată | IulicaBiancutza a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti o modalitate cum sa imi dresez cainii? Sunt extrem de jucause, poate prea! Dar vreau sa le dresez acasa!
Dau Fundita!

Răspuns Câştigător
| leonida31 a răspuns:

Sa ai un catel poate fi o adevarata placere, dar ce te faci atunci cand acesta nu te asculta deloc? Urmand cativa pasi simpli poti face din catelul tau un adevarat geniu.

Prima si cea mai simpla comanda atat pentru tine cat si pentru catelul tau este comanda "sezi".Ca sa execute aceasta comanda, trebuie sa ai in mana ceva care lui ii place foarte mult(o jucarie preferata sau o bucatica de carne fiarta)si in timp ce-i repeti comanda "sezi" sa treci jucaria sau bucata de carne pe deasupra capului lui si instinctiv el se va aseza in pozitia dorita de tine.Ca sa ai rezultate bune trebuie sa lucrezi aceasta comanda zilnic cu el, dar nu mai mult de 5-10 minute pentru ca se va plictisi.

Cea de-a doua comanda este "culcat".Ca sa realizezi aceasta comanda, il pui intai sa faca "sezi". Apoi, te pui in fata lui si lasi mana in care ai o bucatica de carne sau o jucarie inspre podea, astfel incat el se va intinde spre lucrul din mana ta si va realiza si comanda.In timpul in care faci cu el acest exercitiu sa nu uiti sa-i repeti mereu comanda pentru ca astfel el s-o memoreze.

Ca sa-l inveti sa vina la tine atunci cand il strigi trebuie sa faci urmatorul exercitiu.Te duci impreuna cu cainele tau intr-un loc mai retras din parc(ca sa nu-i fie distrasa atentia in timpul exercitiului) si il lasi sa se plimbe, sa miroasa…dupa care il chemi la tine(chiar daca nu vine de prima oara cand l-ai chemat nu te duce dupa el, ci doar striga-l din nou, mai ferm)In momentul in care a venit fie il mangai si ii spui "bravo", fie ii dai o mica recompensa care fie vorba intre noi le place mult mai mult.

Statul singur acasa poate innebuni pe oricine, mai ales pe un pui de catel care nu poate intelege ca cei mari mai au si alte lucuri de facut.Asa ca el, ca sa te pedepseasca pentru faptul ca l-ai "parasit" de dimineata incepe sa rearanjeze intraga casa sau daca ai noroc, doar o camera.Degeaba ii lasi inainte sa pleci toate jucarelele, el tot se incapataneaza sa-ti arate cine-i sefu’.Ca sa rezolvi aceasta problema procedezi in felul urmator : te duci si cumperi un os mare de vita si rogi macelarul sa-i taie ambele capete astfel incat sa nu ramana aschii. Apoi fierbi osul foarte bine pana cand iese maduva, dupa care iei o bucata de carne cruda si o bagi in os, exact la mijloc astfel incat cainele sa nu ajunga la ea.Acest os il va tine ocupat toata ziua in incercarea de a scoate carnita si nu va mai avea timp sa faca prostioare. Seara insa scoti de acolo bucata de carne si i-o dai ca sa simta ca a meritat efortul de a sta cuminte.

O alta problema cu care se confrunta proprietarii de cainii este trasul in lesa atunci cand ies cu patrupedele la plimbare. Unii catei trag atat de tare in lesa incat ai impresia ca a iesit catelul cu stapanul la plimbare si nu invers J. Ceea ce trebuie sa faci ca sa-l dezveti de acest obicei este foarte simplu : de fiecare data cand iesiti la plimbare si el incepe sa traga, schimba directia de mers luand-o in directia opusa lui si vei vedea ca va veni dupa tine.Repeta figura de cateva ori si vei constata diferenta.Tot pentru a-l invata sa mearga la pas, atunci cand observi ca incepe sa te plimbe el pe tine, tragi brusc de lesa si in acelasi timp ii dai comanda „pas".

Uneori poti sa-ti dresezi cainele si in timp ce va jucati.Astfel pentru a-l invata sa aporteze sau sa aduca anumite obiecte la cerere, ii arunci pur si simplu o minge sau un bat, dandu-i comanda aport" sau „adu"., ceea ce el va si face.

De asemenea pentru a-l invata sa de-a laba, il pui in pozitia de sezi si la inceput, pana se invata ii iei laba cu o mana si spui „da laba". Dupa ce mai invata il bati putin pe picior si spui „da laba".Nu uita sa-l recompensezi de fiecare data cand executa un exercitiu corect.

Cam atat pentru inceput. Urmeaza ca intr-un alt articol sa trecem la prezentarea si altor tehnici de dresaj.Nu uitati : pentru rezultate foarte bune trebuie sa aveti multa rabdare, sa perseverati chiar daca exercitiile nu va vor iesi de la inceput(intotdeauna inceputul este mai greu), sa nu va descurajati si nu in ultimul rand, sa nu uitati ca fiecare caine are personalitatea lui si de aceea fiecare va raspunde in mod diferit la tehnica de dresaj(unii invata mai repede, altii mai incet; unii se plictisesc mai repede decat altii etc.)

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara o carte care sa te ajute in acest sens. Depinde si de personalitatea cainelui. In primul rand trebuie sa ai tu rabdare, pentru ca intr-o zi nu poate invata o comanda! Incearca sa incerci spre exemplu cu sezutu in fiecare zi timp de o saptamana si cand executa ii oferi de fiecare data o recompensa spre exemplu ce ii place lui cel mai mult!

| Mediocre a răspuns:

Uita-te pe National Geographic la Cesar Milan :]].

| leivi a răspuns:

Il dresezi cum sti dar cel mai important este... dupa ce faci ceea ce spui sa il rasplatesti cum o gustarica si o mangaiere, pentru ca atunci el/ ea v-a sti ca a facut ceva bine sau placut! Succes, ai utea sa cauti pe youtube

| dony89 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa consulti un dresor care sa iti dea sfaturi in privinta asta. aici ai ste-ul de unde l poti contacta: www.cartedresajcanin.ro

| AdelinaPopovici3092 a răspuns:

Bună :*! Să dresezi un câine este destul de dificil mai ales în cazul în care este foarte jucăuş/ă. Poate tu vrei să-l înveţi să facă ceva trucuri, chestii, etc., iar pentru asta ai nevoie de o jucărie (dacă îi plac), de un os sau de o bucată de carne.

| IulicaBiancutza explică:

As vrea sa raspunda la Sezi, stai, rostogolestete!
Genul asta!

| VIVIANAGOMEZ a răspuns:

Prima data încearcă cu o jucărie sau băt.
Pune jucăria in mana si începe sa o miști. Dar trebuie o jucărie preferata pentru ei. Sa vezi ca daca o sa miști jucăria in fata lor mai multe zile nu Iti mai trebuie jucăria (de ex când miști in sus mana o sa se ridice). Sper ca te-am ajutat.P.S scuze daca am explicat cv greșit dar abia m-am trezit laughing

| OAndrei33333 a răspuns:

Eu nu stiu chiar asa multe datr daca vrei sa nu mai faca in casa in locul in care a facut ii dai incet cu un ziar la fund (nu in cap sau marog) si il bagi cu nusu acolo (nu il bagi in asa il aropi)intelegi tu!

| IulicaBiancutza explică (pentru OAndrei33333):

1.Nu stau in casa, stau in curte!
2.Nu ma ajuta raspunsul tau, pentru ca nu stau in casa, in curte nu trebuie sa le cert!
3.Nu e vina ta, nu ai stiut!

| RalukaMaly a răspuns:

Depinde si de varsta catelusului pentru ca si eu am doi malinois si ia-m dresat acasa dar pe la un an am inceput pentru ca atunci se maturizeaza si nu mai sunt chiar atat de jucausi, dar daca stai la curte si sunt prea mici nu ii neaparat dresajul.