| Robi1444 a întrebat:

vreau sa imi iau un pui de Labrador si nu stiu ce vaccinuri, cand, pana cand trebuie dati, cat costa vaccinurile si la dresaj cu ce este recompensat?! Cu ce pot sa il recompensez?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Prima data se face o deparazitare cam dupa 3 saptamani si se repeta dupa 10 zile, daca mai apar viermisori si dupa a2a deparazitare se mai poate repeta inca o data(rar). Deparazitarile se fac inainte sau dupa vaccin la distanta de cateva zile.
Vaccinurile sunt in numar de 6, denumirea nu trebuie sa o stii neaparat, vetul le face, sunt vaccinuri pentru mai multe boli:
- 6 săptămâni - Vaccin monovalent (Parvovirus) sau bivalent (Parvovirus şi Canine Distemper - jigodie)
- 8 săptămâni - Polivalent (pentavalent)
-10 săptămâni - Coronavirus
-12 săptămâni - Polivalent rapel
-14 săptămâni - Coronavirus rapel
-16 săptămâni - 6 luni - Antirabic (sau poate fi efectuat împreună cu rapelul la vaccinul Polivalent)
Pretul unui vaccin este minim 45lei(in Bucuresti).
Un lucru foarte important, pana la terminarea schemei de vaccinare + 7-10 zile dupa ultimul vaccin nu ai voie sa scoti cainele deloc afara,sa-l pui in contact cu caini nevaccinati sau cu fecalele acestora; incerci sa-l ti departe si de incaltamintea cu care veniti de afara pentru a nu risca sa se imbolnaveasca.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(bucatele mici piept de pui fiert/carne de vita fiarta,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit, ferit de galagie, oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)

Sper ca te-am ajutat!