| russty a întrebat:

Buna tuturor!
Am achzitionat recent un papagal Micul Alexander. Pentru primele zile, este recomandat sa interactionezi mult cu el, sau sa-l lasi singur sa se obisnuiasca cu noul ambient? Ar trebui sa il las sa manance singur, sau sa incerc sa il obisnuiesc sa manance din palma? (Momentan, cand vede mana, fuge...si chiar imi doresc sa inteleaga ca nu are de ce sa se teama, deja il iubesc toti din familie!)
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

La început trebuie lăsat vreo săptămână sau doua.Tot ce trebuie sa faci este sa ii faci curat in cusca, sa ii dai mâncare si apa. Dupa cele doua săptămâni încearcă Putin in fiecare zi sa vi la el dar încearcă sa stai ghemuit ca sa te vadă ca nu esti un URIAS.
Eu am facut greseala sa încerc sa mă apropii de ei la început pentru ca nu stiam ca trebuie sa il las o vreme.Iar acum sunt foarte rai si ma ciupesc.
Ai putea sa te mai documentezi de pe net sau sa vorbesti cu un veterinar despre sănătatea lui si toate cele
Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| saftaiiustin a răspuns:

Papagalul fuge deoarece mana este confundata cu un pradator fiind mai mare decat el dar poti sa incepi sa il hranesti din palma dar ai grija ca ciupeste rau =]]