Întrebare recomandată | alexcatalin00 a întrebat:

Buna tuturor. Am o intrebare pentru cine are un animal de companie si sta la apartament. E greu sa intretii un caine?

Răspuns Câştigător
| GioglovanA a răspuns:

Este cam greu.Eu am un husky siberian de 1 an si il cresc tot la bloc. Uite cam la ce te poti astepta:
-Daca iti achizitionezi un pui, te vei "angaja" timp de 2-3 luni (sau mai mult) sa-i strangi nevoile pe care le va face in casa pana va putea fi scos afara si va invata ca afara este locul pentru asta;
-orice caine crescut la bloc are nevoie de miscare.Nu vorbesc numai de o ''plimbare' pana la nevoi si inapoi, ci cel puti 30 de minute petrecute cu el afara de cel putin 3 ori pe zi;
-Daca ai vreun covor pe hol iti recomand sa ti-l strangi deoarece daca ploua va intra prin toate baltoacele si noroiul;
-Presupun ca vor fi dati cand cainele va ramane singur acasa,deci prin urmare va urla,va plange pana se va invata (unii nu se invata niciodata),deci vei avea probleme cu vecinii;
-Va trebui sa-i faci baie ocazional;
-Mobila ta va avea de suferit,deoare cand sunt mici si le creste dantura definitiva,mai toti au tendinta sa roada mobila,papuci,pantofi, etc.Iar daca cainele da de gust o va face si dupa ce va creste...
-Trebuie pastrata o igiena perfecta a cainelui, respectate deparazitarile, in caz ca nu vrei sa te trezesti cu purici sau cu alti paraziti.
-Daca nu aerisesti bine casa, te vei trezii cu un miros specific de caine ce domina prin aer;
-Cam astea sunt pe scurt problemele cu care te vei intalnii.Nu va fi usor insa cu timpul te obisnuiesti.SUCCES!

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu e chiar atat de greu, dar este o responsabilitate. Trebuie scos de trei ori pe zi, si trebuie dresat bine ca sa nu roada tot prin casa, sa nu latre. Toata povestea are si parti bune, pentru ca te inveseleste si iti ocupa timpul in mod placut.

| Danişor a răspuns:

Pai in general depinde si de rasa cainelui, nu este atat de greu de intretinut dar trebuie sa il scoti pe afara des, trebuie sa ii oferi apa, mancare etc... trebuie sa iti organizezi si timpu sa te joci cu el

| SarahSa a răspuns:

Nu e greu. Doar ca trebuie sa il inveti sa isi faca nevoile pe covoras (e un covor special) sau sa il inveti sa se ceara afara. In rest totul depinde de tine si de cat de mult il iubesti happy

| ALGator a răspuns (pentru SarahSa):

Un ciine trebuie scos zilnic la plimbare pentru sanatatea lui. Altfel e doar un biet animal chinuit. De obiceiul de a scoate ciinele zilnic, vrei nuvrei s-ar putea sa te saturi repede si vei vrea sa scapi de bietul ciine.
Pentru apartament se recomanda ciini cit mai mici posibil. Cu ciine mare nu mai ai apartament, ai cocina.
Pisica e mai potrivita pentru apartament. Dar trebuie castrata.
Si pentru ciine si pentru pisica mai trebuie sa pui la socoteala hrana adecvata si controale de sanatate. Altfel iti bati joc de ele.
Pesti in acvariu, reptile mici in terariu sint mai comode.
In general, orice animal de companie e un suflet chinuit, pentru ca el in niciun caz nu a fost creat pentru asta.

| fluturasdecatifea a răspuns:

Buna, este foarte greu de intretinut un caine si mai ales la apartament, stau intru-un apartament de 2 camere si am avut un labrador, in primul rand daca este pui cam 3 luni o sa-l ti numai in casa pana faci vaccinurile si o sa miroasa a caine pus ca sunt foarte agitati eu am rezistat cam 9 lunii si l-am dus la mama la curte unde unde se simte mult mai bine

| Marychoury a răspuns:

Depinde ce rasă e câinele. Nu e greu de întreținut dar trebuie să îl scoți zilnic pe afară(dacă nu vrei să îşi facă nevoile în casă) şi trebuie să îi oferi hrană şi apă. Şi trebuie să îți faci timp să te joci cu el happy

| alexcatalin00 explică (pentru Marychoury):

As vrea sa imi cumpar un amstaff sau rottweiler. de aceea intreb

| SLuana a răspuns (pentru alexcatalin00):

Trebuie sa te gandesti foarte bine inainte sa cumperi un caine. Mai ales una din aceste rase. In primul rand trebuie sa ai timp pentru ei, pentru ca nu le place sa stea singuri si daca stau totusi mult timp singuri, sa spunem 8 ore sau mai mult, in acest timp sunt frustrati si stresati. Acesti caini trebuie dresat sa nu atace oamenii sau alte animale si sa fie ascultatori(sa nu te domine ei pe tine), aceste rase avand muscaturi mult mai puternice in comparatie cu alte rase de caini mai mici. Sa nu mai spunem ca trebuiesc ingrijiti, hraniti si dusi periodic la veterinar. Rottweilerii sunt caini destul de mari si pentru ei este incomod sa stea tot timpul intr-un apartament mic, deci trebuie in orice caz scosi afara de mai multe ori pe zi.
Nu vreau sa te descurajez, doar ca un caine este o responsabilitate foarte mare cu care nu poti sa te joci.
Deci te incurajez sa cumperi un caine doar daca ai timpul necesar pentru tot ce e nevoie

| GioglovanA a răspuns (pentru alexcatalin00):

Este cam greu.Eu am un husky siberian de 1 an si il cresc tot la bloc. Uite cam la ce te poti astepta:
-Daca iti achizitionezi un pui, te vei "angaja" timp de 2-3 luni (sau mai mult) sa-i strangi nevoile pe care le va face in casa pana va putea fi scos afara si va invata ca afara este locul pentru asta;
-orice caine crescut la bloc are nevoie de miscare.Nu vorbesc numai de o ''plimbare' pana la nevoi si inapoi, ci cel puti 30 de minute petrecute cu el afara de cel putin 3 ori pe zi;
-Daca ai vreun covor pe hol iti recomand sa ti-l strangi deoarece daca ploua va intra prin toate baltoacele si noroiul;
-Presupun ca vor fi dati cand cainele va ramane singur acasa,deci prin urmare va urla,va plange pana se va invata (unii nu se invata niciodata),deci vei avea probleme cu vecinii;
-Va trebui sa-i faci baie ocazional;
-Mobila ta va avea de suferit,deoare cand sunt mici si le creste dantura definitiva,mai toti au tendinta sa roada mobila,papuci,pantofi, etc.Iar daca cainele da de gust o va face si dupa ce va creste...
-Trebuie pastrata o igiena perfecta a cainelui, respectate deparazitarile, in caz ca nu vrei sa te trezesti cu purici sau cu alti paraziti.
-Daca nu aerisesti bine casa, te vei trezii cu un miros specific de caine ce domina prin aer;
-Cam astea sunt pe scurt problemele cu care te vei intalnii.Nu va fi usor insa cu timpul te obisnuiesti.SUCCES!