| evoke a întrebat:

Urmeaza sa-mi achizitionez un animalut, imi doresc foarte mult un catelus, insa am auzit multi oameni spunand ca animalutele de la pet shop-uri sunt bolnave. Este adevarat? Daca da, de unde as putea sa-l achizitionez, credeti ca anunturile de pe internet sunt de incredere? Multumesc happy

7 răspunsuri:
| Trandafirii a răspuns:

Buna, unele s-ar putem sa fie bolnave, dar daca ai nimeri asa l-ai vindeca si i-ai face un bine, dar cele de pe internet sunt de la altcineva, eu iti recomand sa cumperi de la un magazin careil vezi in fata, sau de la adapost! iti recomand aceste rase: bichon havanez, bichon maltez, teckel sau box terrier! multa bafta iti urez!

| Dangerfull a răspuns:

Din potrva cele de la petshopuri sunt tratete si vaccinate pentru viitoare boli, sunt mai curate si mai sanatoase decat celelate.

| Ademira a răspuns:

Sfatul meu e sa nu iti iei din pet shop, dar nici de la orice canisa. Inainte sa iti iei un animalut citeste despre locul din care vrei sa iei, sunt discutii multe pe forumuri, intereseaza-te. Poti sa cauti si pe internet, sa vezi ambii parinti si daca gasesti, cel mai bine ar fi sa te intelegi cu persoana de la care iei, ca puiul sa fie tinut langa mama pana la varsta de 3 luni. Nu lua pui care se dau la varsta de 6 saptamani. Canise sunt destule, unele ok, altele fac adevarate afaceri cu caini bolnavi. Eu zic ca poti sa gasesti si pe internet daca nu vrei un caine de concurs. Dar trebuie sa mergi sa vezi. Un sfat: evita canisa Kris.

| ileanaurs a răspuns:

Cele de la pet shop sunt cele mai indicate, pentru ca de acolo in iei deparazitat, cu vaccin si altele, nu face prostia sa cumperi de la cei care vand caini pe internet, eu mi am cumparat un bichon de la o doamna si nici macar nu avea 2 luni cum mi a spus, era mai mica, si nu ii facuse nici macar deparazitarea, am fugit cu cainele imediat la veterinar si mi a facut deparazitarea si mi a spus sa mai astept putin pentru vaccin pentru ca e prea mica, tot atunci i am facut si carnet de sanatate, bafta si ai grija ce alegi

| DragoColorutu a răspuns:

Nu este adevarat. Puteti sa va luati catelusul fara nici o grija

| OFELIAODVE a răspuns:

Nu,nu este adevarat animalele de la pet shop nu sunt bolnave angajati de acolo se ocupa de ele tot timpul poti sa iti cumperi un catelus :*

| Andreea_Hetel_1974 a răspuns:

Mi-e greu să cred că în pet shop-uri animalele sunt bolnave, ele sunt în atenţia unui veterinar precis şi sunt vaccinate. Nu se riscă să le moară acolo, când pentru ei este o afacere. Mai degrabă de la particulari iei ţepe, că nu ştii dacă nu se înmulţesc mamă cu fiu, etc... Sfatul meu este să te duci la o canisă, chiar dacă este un pic mai scump, pe termen lung ieşi mai ieftin, pentru că animalul va fi sănătos, şi fizic şi genetic.