| Rifat_Seren_1978 a întrebat:

Vreau sa îmi iau un caine și as vrea sa știu cam cum se procedează când vrei sa îl transporți cu mașina (trebuie sa vin cu el din bucurești la Constanța )

4 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Pai nu este neapărată sa ergi si tu dar este neapărată doar daca mergi tu cu masina ta.
Daca nu vorbesti cuno firma sa transporte câinele.
S-ar putea sa vomite asa ca mai bine il adormi ori ii dai o pastiluta care îl adoarme.
Sa ai mâncare si apa la tine.Sa va mai opriti din când in când sa mănânce, sa bea apa, sa se plimba Putin si sa ia o gura de aer.
Sa fie cat mai confortabil in masina ca sa adoarma mai repede si sa stea comod.
Ar trebui sa opriti lasina de vreo 4-6 ori ca sa stea afara la aer.
Trebuie sa nu mergi repede cu masina ca câinele poate sa se lovească.
O data terminati drumul si ajungeti acasa verifica daca nu ti se pare ca se comporta diferit ( nu mănâncă, vomita, este posomorât etc.) daca vezi ca se comporta diferit trebuie sa il duci la veterinar cat mai curând.

Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| liviu890 a răspuns:

Pai iti zic de pe acuma ca o sa fie o calatorie lunga. O sa vomite sigur, o sa se pise daca ii dai apa inainte de calatorie si s-ar putea sa se si cace asa ca ai grija unde il tii. Daca vrei sa il tii pe bancheta sa te pregatesti sa cureti dupa!
De preferat ar fi sa il transporti, nu stiu... intr-o cutie, ceva care sa se curete usor dupa, de preferat sa fie o cutie de plastic (poate ai asa ceva) si sa fie cineva care sa aiba grija sa nu iasa din cutie.

| Evelinacalinanamaria a răspuns:

Eu am luat un pui (1 luna) de ciobănesc din Iernut și l-am transportat intr-o cutie in care am pus o patura cât el de mica și a fost foarte bine... dar na a bliț puțin la început și rest în mare a dormit...

| Evelinacalinanamaria a răspuns:

Eu am luat un pui (1 luna) de ciobănesc din Iernut pana la Timisoara și l-am transportat intr-o cutie in care am pus o patura cât el de mica și a fost foarte bine... dar na a bliț puțin la început și rest în mare a dormit...