| Snicker a întrebat:

Buna,
Vreau sa-mi tund cainele, bichon havvanez si am vazut pe mai multe site-uri ca nu sunt recomandate foarfecele si masinile de tuns pentru oameni, pentru a tunde cainii.De ce? Cu ce-i poate afecta?
As vrea sa-mi dati mai multe sfaturi:cum sa-l fac sa stea cuminte, sa nu se miste.Si pentru cine si-a tuns cainele acasa, cum a fost prima data?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Lorelai a răspuns:

Eu imi tund bichonul havanez cu masina de tuns pentru oameni si nu e nici o problema. Depinde de ficare caine, daca sta sau nu sa il tunzi acasa(cu masina). Pe al meu il tunde prietenul, pentru ca la mine nu stahee hee.

9 răspunsuri:
| rebb a răspuns:

Pai masinile de tuns pentru oameni mi se pare ca au o putere cam mare pentru un catel.Niciunui caine nu ii place zgomotul masinii de tuns. Nu inteleg de ce nu sunt "recomandate", ca tot foarfece sunt! Poti sa incerci sa-l faci sa stea cu mancare, ceva care ii place luihee hee. Oricum el o sa se miste mereu si de-aia trebuie tinut. De preferat, sa te ajute inca o persoana. O fi catelul mic dar nu se stie niciodata; d.

| Noname_6326 a răspuns:

Nu sunt recomandate ustensilele pentru oameni deoarece alea sunt facute special pentru firul de par al omului iarcele pentru caini sunt speciale pentru blana cainilor care nu poti spune ca are parul ca al tau.de aceea te-as sfatui sa-l duci la un salon pentru caini ca nu te costa mult sa-l tunda si mai ales ca acolo ii da cu diferite solutii pentru a-i proteja blana si a creste frumoasa, daca il tunzi fara sa ii dai cu ceva apoi nu vacreste prea bine, sanatos, frumos.mai ales cainele tau nu e unul oarecare...si in fine daca nu vrei sa-l duci la un salon, tunde-l cu o foarfeca obisnuita dar sa fie curata, sa taie bine si te sfatuiescsa nu iei prea mult.happy

| sufletzel a răspuns:

Parul uman este diferit de blana animalelor. Un bichon havanez are blana deasa si firul gros. Masinile de tuns pentru oameni nu sunt recomandate pentru caini pentru ca nu au aceeasi putere si aceleasi lame. Verinarul catelului meu mi-a zis ca f multi oameni incearca sa-i tunda acasa cu masina de tuns oameni si vin cu cainele tuns jumate sau un sfert ca li s-a stricat masina de la parul prea des si gros. rolling on the floor
Eu zic sa nu te apuci sa-l tunzi tu pentru ca e posibil sa nu mai vrei sa-l scoti din casa pana nu-i creste blana. Am vazut destui bichoni tunsi in casa si m-a pufnit rasul. Aratau exact ca Tom (din desene) dupa ce a dat drumul Jerry la masina de tuns iarba. Exact asa aratau, dungi-dungi. Pe de alta parte e posibil sa nu stea si sa-l tai. Mai bine du-l la un veterinar ca nu e asa astronomica suma de 50 de ron cat e un tuns. Mai scump e tratamentul daca doamne fereste il tai ca n-a stat nemiscat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde stai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa va spun ca am un bichon de doua saptamani este bolognez il iubesc foartemult si l-am tuns la ochi parul sa nu-i intre in ochi si se misca cred ca orice caine se misca pentru ca nu le place nici copii mici nu stau sa iy faci o injectie sau eu mai stiu ce cainele bichon am observat ca aremulta energie toata ziua sa te joci cu el trebuie daca nu nopatea se scoala mai dorm il mai las in p[ace ca sa se obisnuiasca sa dorma noptea dar daca se joaca ziua dorme noptea ...toliva bichon nu va prostit sa va luati dupa alti sa luti caine care nu va place.

| gabliardo a răspuns:

Eu va sfatuiesc sa alegeti calea unui salon de cosmetica gen: www.perfectpet.ro, ei au experienta si fac si tratamente pentru blanita.

| Anonim_7579 a răspuns:

Infrumusetare si cosmetica canina la preturi avantajoase pe www.yorkiesland.ro

| petirivet a răspuns:

Catelusul pe care il detii nu este dificil de abordat dar daca vrei sa faci asta acasa trebuie sa ai in calcul mai multi factori dintre care cel mai important este personalitatea lui si apartenenta animalului de teritoriu. Astfel, cainele va fi mai artagos in casa deoarece este in locul pe care il cunoaste si pe care este stapan. Pentru a reusi incearca sa-l duci pe balcon sau intr-o camera mai putin uzitata de el. O sa-si piarda curajul si vei reusi. Ai grija la cutitele masinilor de tuns normale, Parul animalului fiind mai aspru si mai des decat cel uman si se vor incinge.Foloseste uleiuri speciale.Pe site ul nostru vei gasi mai multe informatii. Ne deplasam la domiciliul clientului cu dube complet urilate ca si saloane de cosmetica canina. Tundem, spalam, vidam glande, toaletam si multe alte servicii direct la domiciliul dumneavoastra fara stres sau batai de cap. oferta lunii septembrie tuns, spalat, toaleta generata catel talie mica -90 lei. Programari 0767042069

| Taga_Elena_1959 a răspuns:

rolling on the floorhee hee laughing am si eu un bichon maltez si l-am tuns acum la veterinar