| ReTz a întrebat:

am un Ciobanesc de Bucovina in varsta de 2 luni si 2 saptamani, la mine este de 10 zile si in primele zile a mancat boabe(Friskies junior) dar de 2-3 zile nu mai mananca boabe deloc.Tin sa precizez ca nu este un caine mofturos, mananca pana si paine goala, lapte acru, ciorba etc...Cum as putea sa l fac sa manance boabe? Inainte ii lasam peste noapte in castronel bobite iar dimineata nu mai era nimic, insa de 2-3 zile tot acolo le gasesc.In primele zile mananca cu pofta, dadea semne ca ii placeau dar acum nu mai vrea sa manance.(Mentionez ca i-am dat si branza cu diferite salamuri taiate marunt).Sa-l las sa se infometeze, si poate mananca singur? Cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| alessia_7452 a răspuns:

Buna! Si eu am acelasi caine! Ai putea incerca ca peste acele boabe sa pui un plic mic de conserva pentru câini si sa amesteci. Cred ca s-a saturat de ele, dar asa ar putea prinde din nou gustul.

1 răspuns:
| Che16Hz a răspuns:

Chiar daca deja ai ales un raspuns sper sa citesti si raspunsul meu, vreau doar sa te ajut, nu ii mai da Friskies e una din cele mai proaste boabe(astea si pedigree) daca vrei un caine sanatos eu iti recomand o mancare premium sau chiar superpremium macar acum cat e mic gen(Royal canin, Bosch, Brit, ProPlan, Taste of the wild etc). Daca nu iti permiti(ceea ce nu este o rusine)eu iti sugerez sa ii faci tu mancare gatita, orez cu legume si tacamuri de exemplu, ciorba facut special pentru el fara condimente cu mai putina ceapa, nu trebuie sa-i dai din mancarea care o mananci tu!