| ReTz a întrebat:

de curand, mai exact pe data de 19 august mi-am luat un CRB(ciobanesc romanesc de bucovina).Ideea este ca nu prea sare la oameni(daca pot spune asa), in schimb daca trece cineva pe strada latra la el pana pleaca, sau daca simte alt caine/pisica prin preajma.M-ar interesa sa stiu, cum as putea sa-l enervez sa fie mai artzagos? Orice ii fac el nu zice nimic, se joaca doar cu mine dar nu maraie sau latra la mine. Special mi-am luat un caine de talie mare pentru paza la mine la curte.Ar trebui sa-l tin in tarcul lui? Eu noaptea ii dau drumul de acolo, doar ziua il tin inchis acolo(dar nu legat cu lantul).I am facut frumos, cu acoperis, plasa etc... Poate pare o intrebare idioata avand in vedere ca are abia 2 luni si 10 zile, iar la mine este de 10 zile doar, insa nu stiu cum as putea sa l fac sa maraie, nu gasesc nici o modalitate de a-l enerva.big grin

Răspuns Câştigător
| Clausd10 a răspuns:

Tu ar trebui sa ti-l apropii cat mai mult. Mai mult ca sigur el te recunoaste ca fiind seful haitei (dupa ierarhia lor), de aceea nici nu te maraie. Am un ciobanesc mioritic si sunt singura persoana pe care o accepta sa ii intre in tarc sa ii faca curatenie, si doar cu mine se joaca, ma lasa sa il prind de bot, sa il trag in joaca de urechi, a acceptat in primavara chiar sa ii trec cureaua dupa gat si sa il plimb. In rest, de la ceilalti membri ai familiei accepta doar mancare, in rest... mai nimic. Nu ii mai intra nimeni in tarc.
Nu fa prostia cu lantul, eu l-am operat din cauza lantului (fiind blanos, i s-a incalcit atat de mult incat doar veterinarul dupa anestezie l-a descalcit), tarcul e cel mai potrivit, lasa-l si liber ca sa si recunoasca limitele proprietatii de aparat. Daca crezi ca vrei mai multe de la catelul tau, du-l la un expert. Un dresor ceva, care sa il invete sa nu manance de pe mana altora, pentru ca e pacat sa ti-l otraveasca vreun vecin mai rau. Si care sa il invete sa nu zburde prin zarzavaturi sau ce mai ai tu pus in pamant. Succes. Felicitari pentru catel, sa-l stapanesti sanatos!
P.S. Un var de-al meu l-a starnit dand cu un bat in gard, fara a atinge catelul. De atunci, cand vede parul, e foarte rau, latra si se izbeste in tarc.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica man ia-ti un doberman,, aia se folosesc la inchisori, dar vezi ca daca javra ta musca pe cineva nu e bine pentru ca intri la zdup.

| ReTz explică (pentru anonim_4396):

Pai daca musca pe cineva in curte la mine, intru la zdup?laughing)Hahahah, ai intrat pe propietatea mea? Iti urez succes.

| ReTz explică (pentru anonim_4396):

Cum sa intru ma la zdup? Daca intra pe propietatea mea, pot sa-l si impusc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ReTz):

Nu ma desteptule! A fost un caz in care cainele a parasit proprietatea si a omorat o femei batrana.Proprietarul a intrat la inchisoare.Ai zis ca poti sa il si impusti! Poti dar daca o faci in auto aparare ca doar nu esti Adrian Iovan. Oricum fiecare platim pentru faptele pe care le facm in viata

| AKARA0 a răspuns:

Auzi
Ia-ti un costum din ala care sa-ti antrenezi cainii
Il imbraci, iei un bat mare si loveste pamantul cu el.Cainele te va musca, dar nu-ti face griji, o sa-i multe pe ceilalti, nu pe tine.

| AKARA0 a răspuns:

Poti sa-l strangi de ureche ca sa maraie laughing
Dar,ca sa atace,Iei un cauciuc de bicicleta, daca n-ai, iei niste prosoape si le faci in forma de cerc si il pui sa traga, adica.Tu tii de un capat cauciucul si de un capat cainele, tu tragi si apoi trage si el
Poti face cand vrei asta.

| Clausd10 a răspuns:

Tu ar trebui sa ti-l apropii cat mai mult. Mai mult ca sigur el te recunoaste ca fiind seful haitei (dupa ierarhia lor), de aceea nici nu te maraie. Am un ciobanesc mioritic si sunt singura persoana pe care o accepta sa ii intre in tarc sa ii faca curatenie, si doar cu mine se joaca, ma lasa sa il prind de bot, sa il trag in joaca de urechi, a acceptat in primavara chiar sa ii trec cureaua dupa gat si sa il plimb. In rest, de la ceilalti membri ai familiei accepta doar mancare, in rest... mai nimic. Nu ii mai intra nimeni in tarc.
Nu fa prostia cu lantul, eu l-am operat din cauza lantului (fiind blanos, i s-a incalcit atat de mult incat doar veterinarul dupa anestezie l-a descalcit), tarcul e cel mai potrivit, lasa-l si liber ca sa si recunoasca limitele proprietatii de aparat. Daca crezi ca vrei mai multe de la catelul tau, du-l la un expert. Un dresor ceva, care sa il invete sa nu manance de pe mana altora, pentru ca e pacat sa ti-l otraveasca vreun vecin mai rau. Si care sa il invete sa nu zburde prin zarzavaturi sau ce mai ai tu pus in pamant. Succes. Felicitari pentru catel, sa-l stapanesti sanatos!

| Teodorel a răspuns:

Dai sa manance piper, la cainele meu a mers

| Alle740 a răspuns:

Are 2 luni. Nu prea are sens intrebarea ta. Te asigur ca atunci cand va fi mai mare va fi agresiv. Dar pana acum e doar un pui, nu o sa vezi catei de 2 luni care sa sara la oameni. Si nu trebuie sa faci nimic pentru a-l face agresiv, cand o sa creasca o sa vrea sa isi apere ''teritoriul'' asa ca stai chill.
Bafta.