| AnimalLover02 a întrebat:

Ce-i place unui hamster sa faca? Vreau sa am un hamster fericit!

FUNDA raspunsului cu cele mai multe si bune sfaturi!

Răspuns Câştigător
| BubuBubutza a răspuns:

De obicei aceste animale sunt fericite doar cu partenerul lor. am şi eu unul, şi mi-a luat ceva să îmi dau seama de asta. Chiar şi acum stă posomorât jos lângă mine. Nici nu se joacă, nu este activ. Dar dacă chiar nu vrei pui, atunci îi poţi cumpăra o rotiţă ori ataşată direct de cuşcă ori separat. Ai grijă, ca cuşca să fie puţin mai mare pentru a avea destul loc de joacă. Dacă va fi trist doar cu rotiţa îi poţi cumpăra şi alte accesorii de la magazinul de animale. Şi ai grijă să îi cureţi cuşca şi să acopre cu rumeguş jos. pentru că o prietenă a avut hamster şi a murit din cauză că nu i-a curăţat cuşca. şi era plin de pipi şi caca. :-s Pentru a mai fi fericit ai putea să îi cumperi nişte bobiţe speciale, deoarece s-ar putea plictisi de mâncarea obişnuită ca şi morcovi, iarbă, frunze. Aşa v-a putea fi mai activ. Sper că ţi-am fost de ajutor.

9 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Cumpără şi o hamsteriţă.

| AnimalLover02 explică (pentru Pricked):

NU m-ar umple cu pui. In plus imi voi lua DOAR o hamsterita.

| iRobby a răspuns:

Hamsterilor le place foarte mult sa alerge! Daca vrei sa ii dai de lucru, cumparai o rotita unde poate sa alerge. Sau, daca vrei sa-l faci si mai fericit cumparai un al 2-lea hamster. Daca nu vrei sa se-nmulteasca (facand pui), cumpara o femela daca ai femela, sau cumpara un mascul daca ai mascul.

| AnimalLover02 explică (pentru iRobby):

Se bat daca sunt de acelasi sex... asa ca soarta ei va fi una solitara laughing (propria experienta_

| franciscintaiul a răspuns:

Gadilo cu o pensula sau cu degetelele la locurile intime si sigur o sa-i placa rolling on the floor

| AnimalLover02 explică (pentru franciscintaiul):

HaHa foarte amuzant! sad Dar eu chiar vorbeam pe bune!

| franciscintaiul a răspuns (pentru AnimalLover02):

Hai mai esti culmea daca ii oferi afectiune, te joci cu el, il(o) hranesti la timp n-are cum sa nu fie fericit(a)? si e valabil pentru orice animal de companie laughing (cred)

| BubuBubutza a răspuns:

Acoperi* scuze de greşeală :*

| BubuBubutza a răspuns:

Uite am mai găsit şi asta. poate te ajută puppy dog eyes
Pentru a te asigura ca ei raman voiosi si sanatosi, trebuie sa respecti cateva reguli simple, clare, fara a te abate de la ele, dupa cum declara pentru Ziare.com veterinarul Dragos Mitrea. Acestea privesc alimentatia, amenajarea spatiului de locuit si manipularea lor.

De obicei, aceste mici vietuitoare isi petrec viata intr-un bol de sticla. Ai grija ca acesta sa fie cat mai mare cu putinta, atat cat iti permite spatiul, pentru ca hamsterul sa se poata juca in voie si sa nu se simta ca prinsa intr-o capcana.

Hamsterii sunt foarte jucausi, asa ca trebuie sa aiba o roata de alergat. Nu le pasa ca toata lumea rade de naivitatea lor, ei sunt fericiti ca isi fac exercitiile zilnice si isi ocupa "timpul liber" intr-un mod "sanatos".

Daca le adaugi si o casuta in care ei se pot ascunde atunci cand se joaca sau vor sa aiba parte de putina singuratate, cu siguranta animalele iti vor fi recunoscatoare.