NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cei care aveţi sau aţi avut un Bulldog Francez - femelă - la naşterea puilor cum aţi procedat? Aţi lăsat-o să nască pe cale naturală sau i-aţi făcut cezariană (la veterinar)? Cum a fost? Cum s-au simţit mama şi puii? Povestiţi-mi un pic!

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Nu e musai să aibă nevoie de cezariană. Asta depinde de la o cățelușă la alta chiar dacă e tot bulldog francez. Cel mai bine este să te interesezi, să cauți un veterinar cu experiență și de încredere, iar în ultima săptămână sau în ultimele zile de gestație să o țină la cabinet, să o supravegheze și să intervină cu cezariana doar dacă este nevoie. Veterinarul se va orienta atunci, evident, după ce ati discutat în prealabil subiectul, și va decide dacă e nevoie sau nu de cezariană.
Dacă îi face operație, n-ar trebui să aibă probleme atât timp cât câinele e sănătos, nu e mai rău ca o operație de sterilizare. După ce se trezește din anestezie va fi mai obosită și posibil apatică vreo săptămână, două, dar apoi își va reveni complet.
Sper ca te-am ajutat și sper să decurgă totul bine și să fie sănătoși mamă și puii!

| NOname explică (pentru SteelShadow):

Mulţumesc. happy

| NOname explică (pentru SteelShadow):

Vai, ţi-am citit acum întrebările... Eşti un adevărat iubitor de animale cu o întreagă grădină zoologică (mai cunosc pe cineva). love struck

| SteelShadow a răspuns (pentru NOname):

Da, cam așa e... Animalele aduc multă bucurie!

35 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Înduioşător.

http://www.facebook.com/......372107399/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......029095440/ :x

NOname
| NOname explică:

:x http://www.facebook.com/......410990621/ :))

| lastOne a răspuns:

Din cate stiu rasele astea mici (nenaturale) au pelvisul prea mic si pui capul prea mare pentru nastere naturala.Cel mai indicat ar fi sa te interesezi la un veterinar.

| NOname explică (pentru lastOne):

Da, aşa e.
Voiam doar să aud din experienţele celorlalţi.

| Dmonik a răspuns:

Eu am baietel, insa am o prietena care are fetita si a nascut natural, dar doar pentru ca sotul prietenei e medic veterinar. A decis ca nu e nevoie de cezariana.

Acum spune-ne...esti deja posesoarea unor botosi mici? Cati sunt si cum se simt micutii si mamica?

| NOname explică (pentru Dmonik):

Nu, încă nu. Probabil peste vreun an. Fetiţa mea are acum doar 11 luni (o dulceaţă, neagră cu inserţii albe/gri, isteaţă foc, amuzanta, cu personalitate), dar mă pregătesc de acum. Încă nu m-am hotărât dacă o să o inseminez sau nu. Unii zic că e sănătos pentru ea, alţii că nu. Părerile sunt împărţite. Nu ştiu, o să mă decid pe parcurs.
Mersi.

Să-ţi trăiască băieţelul!
E cel din poză? Cât are acum?

| Dmonik a răspuns (pentru NOname):

Hehehe...are 2 ani si 3 luni si e proaspat intors de la Vama Veche:))) nu poate nici sa mai manance de oboseala!
Semanam, si Tequilla are blanita alb cu negru!
Cred ca si cateii functioneaza ca si oamenii...lasa natura sa isi urmeze cursul!

Sa te bucuri de creaturica, sunt niste catei absolut incantatori, sa iti traiasca si sa fie sanatoasa!

Te asteptam aici: https://www.facebook.com/groups/french.bulldog.romania/, asta daca nu cumva sunteti inscrisi!:)

| NOname explică (pentru Dmonik):

Ioi, mersi! La un grup de facebook cu şi despre francezi încă nu m-am gândit. Chiar e o idee bună.

...şi noi ieri am fost la plajă. Ne-am alergat şi obosit reciproc. Adoră apa, nisipul, copiii, distracţia... Mor cu ea de râs, la ce faze-mi face. laughing

Şi al tău sforăie?hee hee

| Dmonik a răspuns (pentru NOname):

Pff....nu se poate dormi in aceeasi camera cu ellaughing)

| Dmonik a răspuns:

Http://postimg.org/image/wf1ysy1p1/

Asa arata acum...cam adormit!:))

| NOname explică (pentru Dmonik):

Ioi, atât de scump...
Aşa o poziţie a adoptat, parcă ar fi un înţelept de vreo sută de ani plictisit de viaţă. laughing
O frumuseţe de căţel.
Super simpatic.
Să-ţi trăiască!

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

...şi al tău e drăguţ.

Se prefăcea valiză, ca să fie luat în vacanţă?hee hee

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor pe aproape, dar invers
Sora mea isi face vacantele aici. Cand incepe agitatia cu plecarea si caratul bagajelor la masina se pune fix pe unul din bagaje ca nu cumva sa o uite.Sau se pune unde in fata usi...

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

laughing

| RobertMoon a răspuns:

Nate natural, gândete-te i tu lol...nu-i pai programa câinelui naterea...

| NOname explică (pentru RobertMoon):

Dacă ai şti câte ceva despre această rasă de câini, ai realiza că, din cauza fizicului lor, naştere naturală pentru aceşti câini este extrem de dificilă, chinuitoare şi periculoasă. Cei mai mulţi nasc prin cezariană.
De aia şi întreb.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Cel mai recomandabil e naşterea naturală, indiferent de specii!

| Kettolix a răspuns:

Prietenul meu a fost sfatuit de doctor sa programeze o nastere cezariana datorita frmei lor, ar fi dificil si periculos pe cale naturala. Catelusii s-au nascut sanatsi si nua avut loc nicio complicatie. big grin

| NOname explică (pentru Kettolix):

Mă bucur. Mulţumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| bmliohndu a răspuns:

Natural a nascut a mea si a facut 3 puisori adorabili love struck Atat mama cat si puii s au simtit destul de ok insa un puisor a murit la 2 saptamani sad insa nu cred ca din aceasta cauza

| NOname explică (pentru bmliohndu):

Mersi mult. Să-ţi trăiască!

| ioana8213 a răspuns:

Buna! Las-o sa nasca natural, iar dupa ce a nascut, sterge puiutii cu o carpa uscata. Ai grija sa nu le intre apa aia in nas cand ii stergi. BAFTA!

| NOname explică (pentru ioana8213):

Mulţumesc.

| ioana8213 a răspuns (pentru NOname):

Nu ai pentru ce.