| quake a întrebat:

Cine imi poate spune si mie un rezumat la poezia vaca lui dumnezeu poezia cantec din fluier si poezia domnita plisss. dau fundita

2 răspunsuri:
| MyWorld a răspuns:

1. Poeziile nu pot fi povestite! De ce? Pentru ca poeziile exprima sentimentele eului liric. Hai sa-ti dau definitia genului liric ca poate intelegi mai bine ce vreau sa zic. Def.: Genul liric este unul dintre cele 3 genuri literare ( alaturi de epic si dramatic ). Find profund confesiv, subiectiv, eul liric isi exprima in mod direct SENTIMENTELE filtrandu-le prin propria sensibilitate.
2. Exista Balada spre exemplu care la prima vedere pare a fi o simpla poezie, dar de fapt apartine genului epic deoarece sunt povestite niste actiuni.
3. Daca ti-a cerut asa ceva la scoala ori ai o profa care a luat examenele pe [,! ] pile ori nu ai inteles u bine... Poate a spus sa argumentezi ca poeziile apartin genului LIRIC!
4. Uite niste sfaturi in caz ca o sa faci argumentarea:
a) Incepe cu definitia genului liric ( cea de la pct 1 )
b) Apoi spune semnificatia titlului. de regula se foloseste : " titlul anticipeaza tema poeziei:... "
c) structura compozitionala [ numarul de strofe + numarul de versuri intr-o strofa ] + prozodie [ ritm (iambic sau trohaic ), rima ( alba, imbratisata, imperecheata, si mai sunt cateva; cauta-le pe net) si masura ( numarul de silabe dintr-un vers ) ]
d)analiza pe strofe [ trebuie sa scrii cate 3-4 randuri la fiecare strofa]
e)figuri de stil [ cred ca stii ce sunt alea ] + imagini artistice [ + EXEMPLE la ambele ]
f) incheiere... : " aceasta opera literara lirica impresioneaza prin..."

PS: Incearca sa dai cat mai multe exemple din text!
f)

| MyWorld a răspuns (pentru MyWorld):

Scz daca mai sunt greseli de scriere pe alocuri! big grin