| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot dresa cainele de vreo 5-6 luni? >:
FunDita

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Reguli:
1. RABDARE!
2. De obicei dresajul este bine sa fie inceput de la varsta frageda(cam la 2 luni),mai ales la cainii de talie mare care pot pune probleme cand va creste(cane corso,ciobanescul malinois, shar-pei, rottweiler, amstaff etc), dar poate incepe si pe la 6 luni(labrador,golden retriever,bichon etc)

Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda,nu ham),in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce e bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit,ferit de galagie,oameni,caini,abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)
-de fiecare data cand nu face ce nu are voie trebuie corectat(indiferent daca e pui sau adult), niciodata batut cu ziar, bat, lovit peste bot etc., doar certat pe un ton ferm.
3. Comenzile pe care trebuie sa le stie orice caine, comanzile de baza sunt:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta
-mers la pas
Primul lucru stimularea atentiei:
-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=9IplroOOkT0

Comanda SEZI:
-chemi catelul in fata ta si duci usor recompensa deasupra capului catelului, iar acesta va cadea usor in fund, in acest moment ii spui "sezi" si repeti de cateva ori
-o sedinta trebuie sa nu tina mai mult de 5-6 minute fiindca puiutii se plictisesc repede,dar puteti repeta asta de mai multe ori pe zi,pana va sti sa o execute perfect.

Comanda CULCAT:
-din pozitia sezi duci usor mana cu recompensa pe sol si tragi putin cate putin mana spre tine pana catelul va face comanda culcat,in tot timpul asta spui "culcat", dupa ce s-a asezat in pozitia culcat lasa recompensa din mana intre picioarele puiului, daca sta pe pozitie il alimentezi incontinuu, dupa ii dai comanda liber si incepi sa te joci cu el, repeti asta pana va invata comanda, de mai multe ori pe zi, timp de 5-6min

Comanda ASTEAPTA:
-de obicei aceasta comanda o folosesti daca urmeaza sa primeasca masa, ai iesit cu cainele la plimbare si intri intr-un magazin, il pui sa astepte cuminte afara, in pozitia culcat pana revi sau sa stea intr-o anumita pozitie "sezi" sau "culcat"
-poti sa-l inveti aceasta comanda incepand cu comanda "culcat"
-il pui in pozitia culcat si ii spui asteapta, daca in 10-20sec nu se ridica il recompensezi, apoi il pui sa astepte cu 10sec mai mult si tot asa pana ajungi la 1-2 min
-urmatorul pas: cand a invatat sa astepte mai mult incepi sa te indeparteti un pas, 2 dar cu fata spre el repetandu-i de mai multe ori "asteapta", daca a facut cum trebuie il recompensezi si a2a oara mai maresti putin distanta, dupa maresti timpul de asteptare, pana cainele va face perfect comanda
-daca se intampla ca in momentul in care ii spui asteapta sa se ridice, il duci inapoi in locul unde trebuie sa stea si o iei de la capat.

Clipuri care te vor ajuta mai bine:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
http://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
http://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4
si un link:
http://www.petman.ro/......ii+de+baza

Succes!

| foxsilver a răspuns:

Uite un site, care cred ca iti va fi de mare folos:
http://www.cainiutilitari.ro/

| Lisa01 a răspuns:

Cu rabdare si perseverenta. Tocami la varsta aia e numai bine sa incepi sa il dresezi.Bafta.

| dalii389 a răspuns:

Paii pur si simplu ii zici ce vrei tu sa faca laughing adica stai culcat! sau rostogoleste-te! sau altceva. laughing Trebuie sa ii zici asta frumos de mai multe ori. Daca nu te asculta ii zici mai tare si te asculta. Ca daca e mic se sperie daca strigi.