| IepurasulBrunet a întrebat:

Cum iti dai seama, la pesti, care este femela si care mascul?

9 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Depinde la ce peste. Daca imi spui poate te pot ajuta

| mariobros a răspuns:

Cred, nu stiu sigur, ca sunt diferente si la nivelul innotatoarelor; la rechin, innotatoarea dorsala este mai mare la unul din sexe, dar nu stiu sigur. Te intereseaza pentru pestii vii, nu?

| BuLLetBtwin a răspuns:

Masculul are alta culoare sau dungi diferite fata de femela.

| adsfsf a răspuns:

De fapt, pestii isi pot schimba oricand sexul, pentru a pastra un raport egal intre sexe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de specie, s-au scris cartii de sute de pagini despre inmultirea si stabilirea sexelor la pesti. Cel mai usor ar fi sa intrii pe un site specializat si sa intrebi acolo, dar inainte de toate afla ce pestii big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu...cauta pe net specia pestelui pe care il ai iar acol se afla caracteristici pentru mascul sau femela

| chelutzul a răspuns:

Te uiti sub coada

| iulian2260 a răspuns:

Daca te referi la pestii din acvariu e simplu. unele specii nasc pui vii si sexul adultilor se poate deosebi f.simplu, nici la cele care depun icre nu e asa complicat :femela de obicei are burta mai umflata decat masculul. Cei care nasc pui vii ex :gupi, xifo etc... se vede sub coada linga aripioara dorsala care e mascul are ceea ce oamenii numesc penis, iar femela cand e gestanta are abdomenul mai umflat si inchis la culoare.