| motanwwe a întrebat:

Cum pot dresa ca un caine sa faca afara si nu in casa?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Http://www.ringstarclub.ro/......uinta.html

http://www.animalutul.ro/......-casa/587/

http://www.animalutze.com/......a-afar.php

O scoti afara imediat dupa ce se trezeste, inainte de masa, dupa masa, dar nu o plimbi. O scoti numai langa casa sa-si faca treburile. Asa o sa inteleaga cu timpul pentru ce ai scos-o. Imediat dupa ce a facut afara ce-a trebuit sa faca, o duci inapoi in casa. La inceput ar fi bine, daca ai posibilitate s-o scoti cat mai des. Cand face in casa, o certi, nu o bati.de obicei cand vrea sa faca pipi incepe sa adulmece pe jos, daca vezi acest lucru - o scoti imediat afara. Daca atunci cand a facut pipi in casa nu erai acolo, si ai vazut cu mult mai tarziu, n-o mai certa, n-are rost, oricum n-o sa inteleaga pentru ce o certi. Eventual o sa te inteleaga gresit. Cand face pipi afara, o lauzi, cu intonatie bucuroasa. Cuvintele nu o sa le prea intelega, dar tonul cu care vorbesti o sa-l inteleaga in mod sigur.
Succes! :-bd

4 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

Scoate-l de multe ori afara si o sa se obisnuiasca singur happy

| bbu2eugen a răspuns:

http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 34530-Cum-sa-invat-un-caine-sa-si-faca-nevoile-afara

| Lola2013 a răspuns:

La inceput scoate-l de aprox.5 ori afara pe zi si dupa ce incepe sa se obisnuiasca sa astepte sa iasa afara ca sa isi faca nevoile, poti sa il scoti de trei ori.Acum depinde si de rasa cainelui.