| ElenaGhilbert a întrebat:

Daca dupa fatare au murit citiva pui si eu i-am luat de la mama ( erau morti), poate cumva sa o afecteze pe mama, si daca da cum sa reactionez?

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu prea o afecteaza atat timp cat mai are inca pui. Daca nu mai avea niciun pui o afecta, dar asa nu are de ce, animalele nu sunt la fel ca oamenii sa simta lipsa atat de mult la cativa puisori. E mult mai bine ca i-ai luat de acolo, era trista daca nu ii vedea ca misca sau ca vor mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este trista descrierea, insa tind sa cred ca aceasta catelusa simte si aceasta situatie, o intelege, dar instinctul matern este foarte puternic, de aceea ii este greu sa renunte la puii ei
Referitor la intrebarea dvs, sunt convinsca este afectata de situatie iar aceasta isi pune amprenta asupra ei Insasi viata ei va fi marcata de pierderea suferita iar efectul acestei pierderi se va vedea pe parcurs...

| ridhimagupta a răspuns:

Daca mai are 1-2 puiuti vii nu va reactiona foarte rau va fi trista, dar daca nu mai are puiuti poate sa caa in extrema ceallta adica sa se auto-mutileze sa isi roada labele, sau coada

| girlygirl285 a răspuns:

Da, avand instincte de mama cateaua ar putea intr-un tip de depresie de exemplu sa nu mai manance sau sa nu mai aiba chef de nimic, sa nu te bage in seama, etc. Ai zis ca doar cativa pui i-au murit, atunci nu ii lua deloc puii, sau daca ii iei sa vada ca ii ok si nu le faci nimic. Daca i-au murit toti puii, sau vrei sa ii dai la adoptie cei care au ramas, cateaua ar trebui sa aiba un alt aninal prin preajma, caine, pisica.