| lollipopzz a întrebat:

De Halloween vreau sa merg cu unii dintre colegii mei la colindat. Faza e ca la noi nu se face asa ceva, deci nu stiu daca oamenii vor fi prea incantati.Totusi,as vrea ca noi sa facem deschiderea colindatului de Halloween.La noi in comuna nu sunt magazine de costume asa ca nu stiu cu ce as putea sa ma imbrac. Bunica mea este croitoreasa dar nu prea ii merge masina de cusut la materiale din bumbac.Va rog sa ma ajutati! Dau FUNDA MARE!

5 răspunsuri:
| miruna013 a răspuns:

In primul rand ala nu e colindat, in al doilea rand majoritatea romanilor nu au auzit de halloween, ci o considera doar ziua mortilor, iar daca faceti chestia asta, poate o sa faca unii batrani infarct, deci lasati-o balta.noi facem halloween-ul in clasa, punem muzica, dansam si la sfarsit este declarat cel cu cea mai buna prestatie, cel mai bun costum etc.

| Lora a răspuns:

Multi oameni nici macar nu stiu despre aceasta sarbatoare mai ales ca zici ca sti la sat, cei de la tara nici n-au auzit de Halloween, asa ca s-ar putea sa va intrebe multa lume ce cautati la poarta lor. Te poti imbraca in zgriptzuroaica nu e greu iti ciufulesti parul in cap si te imbraci in negri evental mai legi niste carpe acolo pe tine, sau in printesa, sau in Doamna in rosu.

| Foarfeca a răspuns:

Sincer nu incerca. am incercat cu prietenii anul trecut si neo facut fite aia ca cica ce nu se colinda de halloween si ca de ce cersim etc straight face

| Dizzi a răspuns:

Pai`...incearca sa iti faci tu hainele.
ia o rochie...neagra de preferattongue...si tai`o in locuri. unde crezi tu ca e mai fain
apoi in locul unde ai taiat poti sa cosi cate o bucatica de material ar iesi fainhappy

pe fata iti poti desena cateva inimioare in coltul ochiului...si sa te machezi mai strident.
si ai iesit un fel de vrajitoare mai modernahappy...

sper ca te-am ajutathappy

| DeeDee_6345 a răspuns:

Eh traim in Romania si din pacate la noi nu se sarbatoreste, te sfatuiesc sa nu incerci faza cu"ne dati sau nu ne dati" pentru ca in loc de bomboane te vei trezi cu vreo doua de dulce laughing pentru ca asa este la noi.In legatura cu costumul ai multe variante:p. Poti improviza orice, de ex:
Te poti face "Miss Dracula"ai nevoie doar de o rochie neagra, ceva bandaje, pansamentlaughing cu ketchup, legat pe la picioare sau maini. Daca spui ca bunica ta te poate ajuta poti folosii un material negru, subtire, din care s aiti faci o capa si bineinteles un machiaj pe masuralaughing. Trebuie sa fi inventiva sa ai putina imaginatie si va fi totul ok.

xoxo kiss