| Wer bin ich a întrebat:

Am primit un catel Bichon Maltez de o luna, nevaccinat.
As vrea sa stiu :
-Este prea tarziu sa-i fac vaccinurile? Daca nu, cate trebuie facute si cam cat costa unul?
-Cum sa-l invat sa-si faca nevoile numai pe paturica lui „speciala" pentru asa ceva?
-Daca deja l-am scos afara are ceva? Adica mi s-a parut foarte activ si pana acum nu a prezentat semne cum ca ar fi racit sau asa ceva.
-Din cate in cate saptamani/luni pot sa-i fac baita? Se murdareste foarte repede.
-Ca hrana, i-am cumparat Pedigree junior si conserva. DImineata si seara ii dau Pedigree, iar la amiaza Conserva. E bine? Daca nu, ce-mi recomandati?

18 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

1. Sper ca bichonul tau sa nu aiba doar o luna cum spui tu si sa fie ceva mai maricel (macar 6 saptamana) pentru ca altfel vei avea mari probleme cu el si dezvoltarea lui. Cateii trebuie sa stea cu mama lor macar pana la 2 luni ca sa suga lapte cu anticorpi, sa-l protejeze de infectii si sa-l ajute sa creasca sanatos. Daca chiar are doar o luna si stii persoana care o are pe mama lui, du-l inapoi macar ink 2 saptamani daca nu chiar 3 sau 4. Doar asa va fi mai sanatos si va creste mai armonios. Vaccinurile incep sa se faca de la 6 saptamani. Adica primul se face la 6-8 saptamani (costa 15 ron), al doilea se face la 2 saptamana de primul, deci intre 8-10 saptamana (costa 25-30 ron), iar al treilea se face la 2 saptamana de al doilea, la 10-12 saptamana si costa cat al doilea, pentru ca de fapt il face pe al doilea inca o data ca sa se imunizeze catelul cat mai bine si sa fie ferit de boli. Apoi se face antirabicul la 6 luni si costa 30 ron. Dupa asta, se face o data pe an un vaccin care le cuprinde pe toate si costa 50 ron.
2. E cam micut sa invete lucruri, iar statul cu mama lui l-ar fi ajutat si in aceasta privinta. Adica mama lui l-ar fi invatat sa se curete singur dupa ce face pipi, unde sa faca, etc. Tu trebuie sa stii ca un catel pana la 4 luni va face pipi f des (si din ora in ora cateodata) pentru ca are vezica mica. Cu siguranta va face pipi imediat ce se trezeste, dupa ce se joaca, dupa ce mananca si bea. Asadar, cand il vezi ca se trezeste, ia-l in brate si du-l pe covorasul lui. In maxim un minut va face pipi. La fel si dupa joaca si mancat. Ai insa grija ca covorasul sa fie in aceeasi camera cu el, pentru ca e prea mic sa tina minte ca e in nu-stiu ce camera si e posibil sa nici nu se tina pana acolo. De cate ori face unde trebuie lauda-l si mangaie-l. cand face aiurea, ridica putin vocea la el (sa-i arati ca te-a suparat), du-l unde trebuie sa faca si arata-i cu degetul tot pe tonul suparat si apoi ignora-l 2-3 minute. Sa nu-l bati niciodata.
3. Nu mai face prostia sa-l scoti afara pe jos pana nu termina primele 3 vaccinuri ca e posibil sa ia vreo boala de la un maidanez sau de la fecalele lui si sa ramai fara el. Deci, este strict interzis iesitul afara pana dupa al treilea vaccin. Cel mult poti sa-l scoti in brate, dar nu vad ce satisfactie ar avea el, mai mult il intarati. O sa aiba timp toata viata sa alerge pe afara. Si ai grija sa nu intre in contact cu incaltarile tale, ca nu stii in ce ''noroc'' ai calcat si poti sa-i aduci boli pe talpa.
4. Baie poti sa-i faci km la 2-3 saptamani, dar nu mai des de 2 saptamani. Insa acum e prea devreme sa-l speli. Majoritatea medicilor veterinari recomanda prima baie dupa ce termina vaccinurile. Eu i-am facut bichonului meu baie intre al doilea si al treilea vaccin si nu a avut nimic. Dar trebuie sa ai mare grija cand il speli. Trebuie sa folosesti numai sampon special pentru catei, vezi ca exista si sampon pentru blana alba, dar e ceva mai scump. Trebuie sa-l stergi bine cu un prosop absorbant si sa-l usuci cu un feon sau o aeroterma si sa ai grija sa nu stea in curent 1-2 zile dupa baie. Si sa nu uiti de vata in urechi. Eu am uitat o data si a facut otita. Deci mare grija.
5. Legat de hrana, nu-i mai lua pedigree si alte prostii pe care le vezi la televizor ca la 2 ani va avea ficatul marit iar la maxim 5 ani iti moare. Cea mai de calitate hrana pentru caini este cea de la Royal Canin, urmata de cea de la Hill's si pe locul trei e Purina-ProPlan. Restul sunt chimicale cancerigene. Cea mai buna conserva este cea de la Belcando (incearca curcan si orez) si cea de la Schezir. Pana la 2 luni da-i Royal Canin Starter, iar de la 2 luni la un an Royal Canin Mini Junior. Dupa un an, Royal Canin Mini Adult.
Stiu ca e destul de scumpa mancarea pe care ti-am recomandat-o, dar trebuie sa ai in vedere faptul ca ai un caine de rasa, extrem de sensibil. chiar nu se compara cu un maidanez (si nu vreau sa par ca fac diferente aiurea intre ei, dar chiar exista aceste diferente). Doar cu hrana de calitate, vei avea un caine sanatos de care sa te bucuri pana la 15-18 ani, altfel, cu prostiile de la televizor, in 5 ani il omori. Si vezi ca acum cat e mic trebuie sa-i dai si 6 mese pe zi, iar pe masura ce creste mai scazi cate una pana ajunge la un an la 2 mese pe zi, dimineata si seara.
Ps: legat de vaccinuri, inainte cu 3-4 zile de fiecare vaccin sa-l deparazitezi ca daca ii face vaccin si are paraziti in stomac, face un soc si poate chiar sa moara.
Daca mai ai si alte intrebari, poti sa-mi dai un msj sa ma intrebi. Eu am bichon de 6 luni si am invatat o multime de lucruri despre ei, de cand o am.

| anad a răspuns:

Cred ca acest link o sa te lamureasca: http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=4079

| baru a răspuns:

Salut. Ma bucur ca mai sunt oameni cu suflet. Legat de catelus, se poate face vaccin oricand dar o singura data pe an. Costa pana-n cincizeci de lei. Legat de spalat; Se spala de doua trei ori pe an. Nu este bine cand este mic sa-l speli des. Cu mancarea preferabil sa-i faci mancare gatita asa cum mananci tu. Iar ca si desert poti sa-i dai si bile. Trebuie sa-i faci o ladita cu nisip sau o ladita unde sa fie iarba. Acolo sa-si faca nevoile. Se va obisnui. Sa fie sanatos. Iar tu; Sa fi iubit sau iubita. Nu stiu ce esti. Pa

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns (pentru baru):

Cum odata pe an? eu am anul asta de facut 6 am vorbit cu veterinarul si me-a dat si ep cat sa vin pentru fiecare vaccin si ce fel e! Se spala odata pe saptamana app.

| Diana_3831 a răspuns:

1.Nu. Chiar ar trebui sa ii faci vaccinurile.
2. E nevoie de timp.Se va obisnui.Trebuie doar sa ai rabdare.
3.Indicat este sa nu il scoti cateva luni. Dar nu pateste nimic.
4.Pai poti sa-i faci baie cand vezi ca e murdar, insa este recomandat cam odata la 2-3 saptamani.
5.Este bine.

| Lorix_Lory_1998 a răspuns (pentru Diana_3831):

Buna! Am si eu un catel bichon de 6 saptamani imi puteti spune daca este bine sa il spal zilnic pe labute la botic sau la fund?

| djhateme a răspuns:

Pai in primul rand niciodata nu e tarziu pentru vaccin, vaccinurile trebuie facute period, la fel ca analizele la om.Preturile difera de la veterinar la veterinar(in jur de 15 pana la 40 de lei). In al doilea rand, ai noroc ca este mic, si il poti invata foarte repede.incearca sa ii aduci mancarea langa paturica respectiva, si tot timpul cand face, undeva pe o mocheta sau ceva care poti misca, mergi si pune mocheta respectiva pe paturica, ca sa tina minte locul, si in nici un caz nu ii schimba locul.Nu are nimic daca l-ai scos afara, ai facut foarte bine, pentru ca isi consuma energia si nu te streseaza seara cu latraturi si alte lucruri stresante noaptea. Poti sa ii faci baita de acum, dar sa nu ii bagi apa in urechi, ai foarte mare grija. E bine, aceasta mancare este conceputa special pentru catei, asa ca e foarte bine.(asta este parerea mea personala despre ce ar trebui sa faci, ca proprietar de catel, dar cel mai bine inainte intreaba un veterinar) Mult succes, sa iti fie sanatos

| Dyya_1494 a răspuns:

Trebuie sa ii faci toate vaccinurile si pana la 3 luni nu ai voie sa il scoti afara decat in brate iar el se va obisnui sa isi faca nevoile unde trebuie dar trebuie sa ai rabdare iar baie nu se face pana la 3 luni il poti sterge cu servetele speciale il poti peria si imparfuma cu parfum d catelusi iar catelusului meu d aceeasi rasa ii dau Canin Royale Junior sau ceva d genu asta(bobite)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, normal ca se murdareste daca il scoateti afara.La o luna nu se poate scoate afara, in plus nu e nici vaccinat. Este foarte periculos.Am si eu un bichon maltez de 2 luni jaumate, vaccinat si nu il scot afara.Are un fel de paturica mai degraba scutecel pe care sa-si faca nevoile.Prima oara a facut pe covor. Am sters cu scutecel si dupa aceea a facut pe scutecel pentru ca ii mirosea a pipi.Multa bafta si sper ca v-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine te duci la un doctor veterinar si te vei lamuri.Mancare ROYAL CANIN JUNIOR, Pedigree nu e bun, poti sai faci orez cu pui fiert fara sare cu morcovi ardei, si rosii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un bichon de 2 luni si i am facut 2 vaccinuri pana acum dar ma ingrijoreaza faptul ca nu face pipi pe pempars si face de 2 3 ori si mai face si pe covor. eu ii dau sa manance royal canin junior si daca al tau are o luna trebuie boabe royan junior cu piept de pui amestecae la blendar si incet incet scori puiul si lasi boabele simple. baie la 2 saptamani obligatoriou sters la ochii cu tifon in fiecare zi. si nu ai voie sa il scoti afara pana nu ii termini vaccinurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... ce sa zic da acum e prea tarziu a face vaccin dar la mancare cel mai bun e royal ala ai dau si eu catelusului meu tot bichon maltese de 2 luni junior si sunt foarte bune ca are vitamine dar mai dai si supika cu bucatele de painica in ele si ciorbica tot la fel atat alt ceva nu are voie si mai are voie si biscuiti cu gust ce ciocolata sunt foarte buni si nu are voie acum afara ca e prea mik si ca nu are nici ca nu are vaccin si e periculos ca se imbolnaveste repede asa mult succes si sati triasca:*

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Eu am tot un bichon maltez primit acum o saptamana azi i-am facut vaccinul si a costat 60 lei, pedegree junior si conserva ii dau si eu, pipi si caca face dupa ce mananca, iti stabileste la ce ore ii dai de mancare, iti faci un program, de exemplu la ora 8 Am ii dau de mancare si apa mananca, bea apa si il duci afara sa isi faca nevoile, chiar de face in casa il duci afara deoarece sa stie tura viitoarea sa faca afara si procedezi asa pana face afara mereu, daca face in casa.Eu l-am mai tinut pe afara inainte de vaccin si chiar l-am spalat.

| AlexaDew a răspuns:

Buna!
1.Nu, poti sa-i faci vaccinurile, o data pe an costa in jur de 50 lei.
2.Prietena mea are un bichon fetita si mi-a spus ca pentru a o invata sa faca pe paturica a folosit un spray special.
3.Pai..pana nu are vaccinurile facute este cam periculos! Deoarece poate lua diferite boli.
4.Ai putea sa ii faci baie o data la 2/3 saptamani. Nu este bine sa ii faci foarte des deoarece poate face boli grave de piele! Daca vrei poti sa-i stergi putin labutele cand veniti de afara.
5.Este bine mancarea este special facuta pentru caine, dar ar fi bine sa intrebi si veterinarul. El iti poate spune absolut tot ce vrei si iti va da raspuns tuturor intrebarilor.

| lavinia_4553 a răspuns:

Eu am un bischon maltez de 11 saptamana, zilele urmatoare trebuie sa ii fac vaccin, veterinarul imi spunea ca sa nu ii fac baitza numai dupa 3 luni cand termina vaccinurile. dar e o prostie. am intalnit pers care i-au facut baitza si de 2 ori pe saptamana si nu a patit nimic.si nici nu l-a spalat cu sampon special, deci in concluzie cum iti e norocul la caine.
e prea mic ca sa il scoti afara...eu stiu ca l-am dus pe puffy intr-o zi afara in brate. si l-am pus pe jos ca sa ii vad reactia ca era si zapada, i s-a si inmuiat labutza
royal canin e cel mai bun pentru ca are toate vitaminele pe care le are un catelus.
despre paturica,. sa stii ca sunt catei f destepti. pana la 2 luni jumate mai facea din cand in cand pe mocheta si nu pe pampers. si tot asa il certam daca facea unde nu ii era locul.acum s-a obisnuit
cat despre vaccinuri, eu l-am cumparat cand era de 6 saptamana si avea deja un vaccin facut pe care il facuse in aceea perioada...deci la 6 saptamana sa ii faci vaccin, apoi urmatorul l-am facut dupa 21 de zile ca asa imi spusese medicul.
daca mai ai intrebari. intreaba-ma pentru ca m-am documentat mult si am intrebat pe toata lumea cunoscuta care avea catel ca si al meu.

| lavinia_4553 a răspuns:

A da si am uitat sa iti precizez cateva lucruri referitor la ingrijirea lor, sa ii cureti ochii in fiecare zi pentru ca ei sunt sensibili si una doua apare roseata pe langa ori. daca nu sti cum sa il cureti sa ma intrebi

urechile sa le cureti ca si aici sunt sensibili, eu nu am auzit ca trebuie sa ii pun vata, trebuie sa ii fie tot timpul urechiusele curate
iar al 3lea lucru daca vrei sa aiba blanita frumoasa piaptana-l in fiecare zi

| cori33333333333333d a răspuns:

Anti rabicul l-am facut la 3 luni cA PE AICI LA NOI E PADUE

| Ciobanu_Loredana_1989 a răspuns:

Am un caine bichon de 5 luni si i-a aparut la ureche sub forma de rană cu carne uscată (un fel de coaja)dupa care se mărește și îi aparut si la ce alta ureche dar de mărime unei unghi de la degetul mic si retific i se smule părul foarte usor in timp ce smulg acele garnituri de carne uscată. Va multumesc