| surge a întrebat:

Golden retreiver este rasa pura?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Este o rasa din incrucisarea a mai multor rase de caini ( rasa a fost creata pentru vanatoare in peninsulele britanice, in urma incrucisarii unui caine retriever cu parul lung, bej, cu un tweed water spaniel cu par scurt, sau a altor spanieli, setter ori chiar a newfoundland-ului cu bloodhund-ul).
Putine rase de caini sunt pure nascute fara incucisari, deoarece nici un caine in natura sa nu e pur, el este de fapt o transformare de la lup cu ajutorul omului.

| Kriss96 a răspuns:

Cred ca tu nu cunosti diferenta intre rasa pura si metis. Golden Retriever (precum si celelalte rase oficial existente) este rasa pura atata timp cat il iei de la canisa si are Pedigree. Daca il iei de la un nene din coltul strazii nu mai este rasa pura, ci un metis. Metisii pot semana foarte bine cu o rasa anume pentru ca altfel nu i-ar mai putea pacali pe fraieri.

| TedyGirls144 a răspuns:

Este incrucisat din mai multe rase de caini.