| biwltyad a întrebat:

Heey happy Am o intrebare happy
Urmeaza sa imi iau un caine ( rasa nu e importanta) si are varsta de 2-3 luni. E deparazitat, dar nu si vaccinta, iar eu stiu ca nu trebuie scos afara inainte sa fie terminata schema de vaccinari, dar problema este ca eu stau la apartament, iar parintii mei nu ar accepta sa faca in casa atata timp. E chiar atat de periculos? Stiu ca as risca mult, dar nu stiu ce sa fac... Dar totusi, sunt caini, nu? Unii traiesc numai afara si naah...In fine, eu vreau tot ce e mai bun pentru catelus, dar nu cred ca 2-3 iesiri afara pe zi ar fi atat de rau, mai ales ca este o rasa foarte energica.
P.s. Nu am de gand sa zic rasa pentru ca toti ar nega decizia mea de a lua un astfel de caine in apartament, dar eu sunt hotarata, asa ca va rog sa incercati sa raspundeti doar despre problema mea happy
Va multumesc foarte multwinking

13 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cainele are sanse, daca nu a terminat schema de vaccinare sa ia o boala mortala, cum e paraviroza sau rabia, daca ia aceasta boala sunt sanse sub 30% sa supravietuiasca. Acum 2 luni, aici pe site a fost un caz cu paraviroza, si catelusul ( era un pui de 3 luni) a murit dupa o groaza de tratament si perfuzii. Stiu ca unii caini nu iau boala acesta, nu au ghinionul, dar acum ma intreb de ce ai vrea sa risti? Nu se stie niciodata daca o sa ia boala sau nu, dar nu vad de ce ar risca cand e in joc sanatatea cainelui tau.
Iar legat ca face in casa, sunt lavete speciale ( la pet shop se gasesc) si o sa faca pe ele, trebui pus cu 30-60 de minute dupa ce bea apa pe ele, odata ce face pe ele, acolo o sa faca, deoarece isi simte mirosul. Incerca ca laveta sa fie pusa intr-un loc unde sa o vada si sa ajunga usor la ea.
Acum e decizia ta, dar eu una nu as risca, cat e sa mai rabzi 1-2 luni, dar sa stii ca atunci este imun la boli.

| Otto2014 a răspuns:

E bine sa il scoti.
Cred ca cainele de care vorbesti e mare.
Iti recomand un yorkshire terrier
Uite cum arata: http://yorkshireterrierdog.net/wp-content/uploads/Yorkshire_Terrier_2.jpg

| biwltyad explică (pentru Otto2014):

Stiu ce e un Yorkshire happy
Dar la cat e de "jucarie" l-as pierde prin casa =]]]]]]

| Otto2014 a răspuns (pentru biwltyad):

Nu chiar.

| ridhimagupta a răspuns:

Nu il scoate afara deloc pana nu termina vaccinurile poate lua parvoviroza, jigodie sunt niste virusi care se iau din aer imediat iti contacteaza virusul si nu se prea scapa 98%din animale nu rezista asupra virusului, iar in privinta facutului in casa poti sa cumperi de la pet shop niste lavete speciale speciale dupa ce bea apa la vreo 30 min il pui pe lavete, iar dupa ce face acolo ii pui usor cu boticul acolo unde a facut ca sa isi ia mirosul si se va invata usor iti trebuie doar rabdare si sigur nu te va dezamagii, te va iubii mai mult ca pe el

| 187VLAD a răspuns:

Stai linistita ca nu are nimic, poti sa-l plimbi cat vrei happy dar ai grija sa nu te plimbe el pe tine laughing
si eu mi-am luat un caine cand avea vreo 4 luni si l-am dus la veterinar dupa vreo jumatate de an si n-a avut nimic
pana la urma sunt caini, nu bebelusi
bucura-te de el si nu uita sa-l dresezi happy

| Vennuss a răspuns:

Nu este deloc periculos atata timp cat il lasi afara doar pentru a-si face nevoile si pentru a lua putin aer!
Sa nu ia contact cu altcineva sa ai grija!

| biwltyad explică (pentru Vennuss):

Multumesc happy
Oricum, nu e genul de caine care sa sufere de frig ( e o rasa nordica)

| Vennuss a răspuns (pentru biwltyad):

Pai ai spus ca nu trebuie scos afara deoarece este in etapa vaccnului, iar eu spuneam ca nu se intampla nimic daca ia contac cu aerul dar sa nu ia cu alte animale, sau cu oameni.

| biwltyad explică (pentru Vennuss):

Da stiu happy
Doar am vrut sa adaug ceva =]]]]

| Vennuss a răspuns (pentru biwltyad):

Am inteles!

| UnOhm a răspuns:

Nu il scoate afara in nici un caz inrucat poate deceda. Pe afara trec multi caini iar unii dintre ce vagabonzi si nu numai sumt purtatori de anumiti microbi chiar daca ei sunt sanatosi. Exista la Kaufland niste covorase ca niste pemparsi. Pui unul pe jos si incet, incet se va obisnui sa faca acolo. Cand face prima data acolo il recompensezi cu ceva bun si daca mai face pe jos il certi. Eu asa l-am invatat pe al meu pana cand l-am putut duce afara.

| TeddyR a răspuns:

Da..si sunt niște " scutece" speciale tongue. Le gasesti la pet shop si il inveti sa faca pe ele ( eu asa am facut ) mna..il mai scapa si poate nu vrei la 3 dimineata sa iesi cu el afara.