| MadaMadalici a întrebat:

Hei, am la bunici un ciobanesc de asia centrala. Acum 2 nopti a iesit din curte si a prins o caprioara in gradina unor vecini. A mancat-o partial iar noaptea urmatoare, adica aseara iarasi a mers acolo.Problema este ca astazi toata ziua nu a vrut sa manance nimic granule,carne, oase nimic. Sunt foarte ingrijorata, ce credeti ca ar putea fi? Mentionez ca nu are diareen si nici nu vomita... este foarte trist si nu iese din cusca

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Salut!
Sincer, nu cred ca are legatura cu caprioara mancata. Daca manca un sobolan sau un orbete, ceva puteam banuii ca prada era otravita si ca i-a dat si cainelui.
Ce varsta are ciobanescul? Uneori conteaza asta...
Este foarte posibil sa fi facut o indigestie, iar colicile il deranjeaza si de aceea nu vrea sa iasa din cusca. Daca nu se hidrateaza pot aparea probleme grave, asa ce urmareste-l indeaproape. Conteaza sa vezi daca reuseste sa bea apa si sa urineze. Cauzele pot fi multiple. Totodata, poate este deranjat de un os infipt undeva pe sistemul digestiv. Iar asta e mai greu de rezolvat daca nu mananca si se poate lasa cu operatie.
Fiind ciobanesc, si caldura ii poate face probleme si de aceea pot aparea unlele simptome ca statul asta in cusca. Daca face spume la gura sau daca i se inrosesc ochii e posibil sa fie otravit. Deci atentie! Singura cale de a afla concret ce i se intampla este sa mergi la veterinar cu el, sau daca este greu de transportat din cauza taliei, sa aduci veterinarul acasa. Si eu sunt tot stapan de ciobanesti si stiu cat de dificil e cu transportul...
Eu zic sa-l mai urmaresti o zi. Daca nu se hidrateaza vei fi nevoita sa ceri ajutorul unui veterinar. Dezhidratarea e periculoasa!

Stiu cum te simti. Te simti neputincioasa intr-o astfel de situatie. Trebuie sa fii tare! Eu zic ca-i va fi bine pentru ca simptomele nu sunt foarte evidente si nu par grave.
Sper din tot sufletul sa se insanatoseasca!
Mult succes si noapte buna!

| MadaMadalici explică (pentru SteelShadow):

Multumesc mult, acum se simte mult mai bine a mancat, alearga prin curte si e foarte agil.

| SteelShadow a răspuns (pentru MadaMadalici):

Mă bucur! Bine ca i-a revenit cheful de viață! Asta contează.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Regreta fapta! Are remuscari!