| HinataYuno a întrebat:

Hei! Funda! Deci, vreau sa imi iau un catelus... de la varsta de 6 ani imi doresc, dar nici acum nu il am si am 15 ani. Vreau sa-mi da-ti cat mai multe sfaturi, ce imi trebuie la inceput(de la accesori, igiena pana la hrana, vitamine), vaccinuri, rase mici, site-uri, dresaj. Orice ce m-ar putea ajuta. Cu cat mai multe informati cu atat mai bine. Vreau sa imi conving parintii, si vreau sa le arat ca stiu ce fac, nu ca mi-as bate joc. Fara gluma, e chiar cea mai mare dorinta a mea, de cand sunt mica pana in prezent. Apreciez orice sfat, ajutor, orice ce ma poate ajuta. Va multumesc enorm tuturor.

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Uite cateva link-uri pe care ar trebui sa le citesti inainte sa-ti iei un catel:
http://amstaffromania.ro/Thread-Iti-permiti-un-caine
http://amstaffromania.ro/Thread-citeste-daca-ai-de-gand-sa-cumperi-un-catel

Rase de caini talie mica:
-chihuahua
-bichon: maltez, havanez, frise, bolognez
-yorkshire terrier
-beagle
-caniche pitic
-pinscher pitic
-bulldog francez
-cocker
-pug
-pomeranian
-shih tzu
-westie
-schnauzer Pitic

Prima deparazitare interna se poate face incepand cu varsta de o luna si se repeta la 10 zile. Primul vaccin se face la 6 saptamani, apoi din 2 in 2 saptamani, pana la 3 luni. Toata perioada aceasta puiul trebuie sa stea in casa, departe de incaltaminte pentru a nu se imbolnavi.
Cel mai bine e sa-ti cumperi puiul la 2 luni(daca nu la minim 6 saptamani, nu mai devreme, fiindca perioada petrecuta cu mama e foarte importanta in socializarea puiutului), iar atunci va avea 1-2 deparazitari si un vaccin.
Deparazitarile se pot face acasa,doar cu indrumarea medicului. Pentru a fi deparazitat trebuie sa stii cate kg are in momentul ala,in functie de asta se da doza.

Alimentatie:
-doar hrana superpremium: acana,royal,pro plan,belcando, hill's, eukanuba
-daca nu-ti permiti(totusi, e bine, macar pana la 6 luni sa faci un efort sa-i cumperi hrana superpremium) buna este si hrana premium: BOSCH, dog chow, alleva, brit, dar nu pedigree sau ce mai gasesti prin supermarket-uri.
-hrana de calitate se gaseste doar in petshop-uri.
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 1-2 luni = 5-6 mese pe zi
pui caine 2-3 luni = 4 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi

Dresaj:
Reguli:
1. RABDARE!
2.
Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit, ferit de galagie, oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)
3. Ordinea in ierarhie:
-cainii,la fel ca lupii,traiesc in haite,fiecare haita avand un sef,de care restul va asculta
-catelul trebuie sa stie ca este in ierarhie ultimul,primul fiind tu si restul familiei
-orice face trebuie sa o faca doar cu permisiunea ta
-> sa manance
-> sa urce in pat,etc.
-de fiecare data cand nu face ce nu are voie trebuie corectat(indiferent daca e pui sau adult), niciodata batut cu ziar, bat, lovit peste bot etc., doar certat pe un ton ferm.

4. Comenzile pe care trebuie sa le stie orice caine, comanzile de baza sunt:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta
-mers la pas
Cea mai importanta: stimularea atentiei si comanda "aici"
-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=9IplroOOkT0 (dupa 1:12)
Clipuri care te vor ajuta mai bine:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
http://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
http://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4
si un link:
http://www.petman.ro/......ii+de+baza

5.Ce inseamna a fi lider si cum facem asta:
-niciodata un lider nu se joaca cand vrea subordonatul
-subordonatul face anumite lucruri doar cand liderul ii da voie: urcat in pat,sa manance,etc.
-intotdeaua liderul iese primul pe usa: in lift,intr-o camera,din tarcul de caini etc.
-nu doarme in pat,ci la locul lui special amenajat; are voie in pat doar cand e chemat
-liderul incepe joaca,liderul o termina
-liderul intotdeauna castiga la joaca(o minge,daca trag de o jucarie,etc.)
-nu i se da mancare cand retul familiei este la masa,un lider nu imparte mancarea cu subordonatii

Toate aceste reguli trebuie respectate de toata familia,fiindca dupa lider(tu sau persoana care se va ocupa de el) in ierarhie va fi familia,iar cainele se afla pe ultima treapta si trebuie sa fiti perseverenti. Il vedeti mic,pufos,iar aceste reguli prea aspre,dar din cauza asta multi stapani au probleme cu caini de talie mica

Multi spun sa-i arati cainelui ca esti lider prin:
-bagi mana in mancarea cainelui
-ii iei castronul in timp ce mananca
-ii iei jucariile, etc.(asta imi vin acum)

Cand mananca nu trebuie sa bagi mana in mancare, poti simplu, doar sa-l mangai, sa-i spui "bravo" si sa-l alinti/vorbesti calm, dar nu tot timpul sau pana termina, ca nu e chiar placut cand mananci cineva sa te mangaie pe cap; asta rar.
-mancarea i se da cand a executata ceva: comanda "asteapta" cea mai importanta sau poti sa-i dai anumite comenzi gen "sezi","culcat" etc. uite aici http://www.youtube.com/watch?v=pjS0BtfqBvk
-cand i s-a pus mancarea jos cainele este lasat sa manance,nu ii stai pe cap
-cand ii dai o jucarie si vrei sa i-o iei i se da altceva in schimb, fiindca altfel intelege ca i-ai luat jucaria
-daca urca in pat, pe ton ferm si se spune sa se de-a jos si sa treaca la locul lui(sau este luat si pus la locul lui, cat este mic), de cate ori face asa se repeta, pana sta la locul lui.
-daca vrei neaparat sa-l iei in pat, cand s-a linistit si sta la locul lui este chemat.
Uite si altele aici: http://amstaffromania.ro/Thread-Reguli-de-SUBORDONARE-si-DOMINARE

Sper sa-ti iei un catel. Stiu cum este.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna!
Accesorii: lesa, zgarda, boluri pentru apa si mancare, jucarii etc.
Hrana: Royal canin, purina etc. fara pedigree sau frieskies. Cateii cand sunt mici au nevoie de o atentie mai atenta. Trebuie sa il hranesti de 4 ori pe zi (cantitati putine si dese), hrana bogata in minerale, vitamine etc. Nu trebuie sa le dai ceapa, prajeli, oase de pui, dulciuri etc.
Vitamine si vaccinuri: cu asta te poate ajuta veterinarul.
Rase: bichon, ***-tzu, pechinez, buldog francez/englez, pomeranian, boston terrier etc...(sunt o multime).
Site pentru animale: poti intra pe www.e-pets.ro acolo poti gasi tot cauti (informatii, veterinar online, despre dresaj etc...).
Dresaj: nu ma pricep la asta, dar poti intra pe site-ul de mai sus.

Sper sa iti poti lua un caine cat mai curand. Primul meu caine a fost la varsta de 6 ani (parca, sau 7 ani). Un caine este un prieten adevarat...Din pacate, nu am putut sa iti dau toate detaliile. Am mai scris odata un raspuns, dar am apasat din greseala x si am iesit, in primul raspuns scriseasem mai multe detalii.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Sfatul meu este sa ii dai royal canin, nu alte mancaruri din supermarketuri, acesori: jucarii, lesa(acum e numai bine), zgarda, vitamine, mai bine iti spune veterinarul, dar oricum nu sunt foarte scumpe ii iau si eu la cainele meu.Eu iti recomand bichon, eu am bichon havanez e foarte afectos, dupa ce se vor juca parintii tai cu el nu o sa il mai dea 100%. Trebuie sa ii faci un program :la ora asta il scot afara, la ora asta ii dau de mancare, la ora asta il pieptan, la 6 luni cred ca de 5-6 ori trebuie scos... Dresajul poti sa te uiti pe youtube, stiu ca trebuie dresat afara, in mai multe locuri...

| Alexandruza11a a răspuns:

Buna! ascultama :
si eu la fel am avut la fel aceeasi problema cu parinti:
-nu esti pregatita draga, responsabila, grijulie etc
dar intr-un final-am convins.asa ca mi-au luat un shih-tzu. un caine in general schimba viata la o familie intreaga tu trebuie sa il ingrijesti si sa il iubesti. eu daca as fi in locul parintilor tai ti-asi lua un caine.

bun sper ca ai inteles

ai nevoie de happy

accesori :

ham: unter ecco sport variorapid
geaca :Black Sport Jacket
cel putin 2 jucarii
cervico pentru caini vitamina
mancare pentru caini: royal canin
perie de par: perie dubla premium
si
loc de dormit: pernuta micul leopard.

sper ca te-am ajutat

| DenissaRoxana a răspuns (pentru Alexandruza11a):

Hamul nu este bun pentru caini! Ele 'ajuta' la deformarea coloanei.

| Alexandruza11a a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Crede-ma si eu am un shih-tzu si ti-am recomandat un ham care este anti deformare de coloana sau cel mai bun ham este hamul trebuie ponti dar e aproape100 de lei

| DenissaRoxana a răspuns (pentru Alexandruza11a):

Daca cainele trage o sa i se deformeze, nu conteaza hamul, ci cainele. Dar recomandat este sa folosesti zgarda.

| SugarChocolate a răspuns:

La inceput trebuie sa ii faci trei vaccinuri, apoi trebuie sa ii cumperi mancare speciala si niste covorase absorbante unde sa isi faca nevoile.Trebuie sa il inveti de mic sa iasa afara. Eventual de vreo 5 ori pe zi la inceput pentru ca e mic si nu rezista.
daca e iarna ia-i niste hainute.

| LumeaIubitorilordeAnimale a răspuns:

Sfatul meu este sa adopti un catel, îl duci la veterinar care iti va spune tot ce tine de vaccinari, deparazitare, etc. Pe lângă asta trebuie dus afara in mod regular, are nevoie de mâncare si apa tot timpul proaspătă si nu in ultimul rând de multa multa dragoste. Pentru mai multe informatii vezi site-ul http://animale.us