| Alecsandrescu_Carmen_1999 a întrebat:

Hei,TPU! Cum as putea sa învăț 2 porumbițe mature in alt loc? Am 2 porumbei masculi care stau mereu liberi ca i.am crescut de mici si as vrea sa le iau pereche. Mersiiii mult happy

1 răspuns:
| Xaya a răspuns:

Trebuie sa le tii inchise o zi doua in locul respectiv, pentru a se obisnui. Am avut doi porumbei masculi matur pe care i-am salvat unul cu o galma la aripa si altul cu aripile taiate si cu coada scoasa (adica efectiv a fost tinut de coada cumva s-a zbatut si i-au cazut penele din coada). Asadar i-am dus acasa si i-am tinut o luna-doua dupa care primului i-am dat drumul la serviciul tatalui meu de unde l-am si luat(l-a cautat pe tata a doua zi si a intrat in biroul gresit pe geam) si celuilalt i-am dat drumul acasa de pe balcon il tinusem in voliera si venea zi de zi la mancare, insa peste ceva timp nu l-am mai vazut si dupa doua luni a venit la mancare cu o porumbita alba si cu puiul lor. pacat ca dupa un an cred ca a murit mai venea doar puiul si ocazional porumbita probabil murise. era batran

(am scris o intreaga istorie dar poate te ajuta)