| DoarDePlus a întrebat:

Hei, TPU! De unde as putea sa imi cumpar o maimutica rasa pigmeu ( cebuella pigmaea )? FUNDA! :**

Răspuns Câştigător
| Ademira a răspuns:

Puii sunt extrem de dragalasi cu biberonul, insa intrarea lor in maturitatea sexuala ii face destul de agresivi si imprevizibili. Ei ajung la maturitate in aproximativ 18-24 de luni si atunci pot fi chiar periculosi pentru stapani. Ei reactioneaza ca si adolescentii umani si au instincte si impulsuri puternice. Au nevoie de stimulare mentala constanta, astfel ca in cazul in care nu iti poti dedica 90% din timpul tau animalului de companie, atunci acesta nu este este o alegere potrivita. Un marmoset popular ca animal de companie este marmosetul pigmeu, care este foarte greu de achizitionat si necesita un permis special pentru a il pastra. Marmosetul pigmeu este dificil de manevrat pentru ca are nevoie de alimentatie la fiecare doua ore timp de doua saptamani incontinuu. Aceasta specie mica este cunoscuta pentru faptul ca isi ataca si musca stapanii. Arunca chiar cu fecale catre proprietar.

Pastrarea marmosetilor ca animale de companie necesita permisiune legala. Pe langa aceasta, trebuie sa ca asigurati ca exista un medic veterinar specializat pe primate in zona. Marmosetii sunt animale sociale si ar trebui sa traiasca pe cont propriu. Nu este o idee foarte buna sa le tineti inchise intr-o cusca. Daca chiar va doriti acasa un marmoset, asigurati-va ca petreceti mult timp cu el si ca ii oferiti destula atentie.

| DoarDePlus explică (pentru Ademira):

Ok...dar stii cumva de unde il pot cumpara?:{

3 răspunsuri:
| Roxutza52 a răspuns:

Dă pă net =]] Glumesc, nu stiu :/