| MedixD a întrebat:

Peste câteva zile voi primi un hamster de ziua mea. Îmi puteți spune cum ar trebui să-l îngrijesc, ce ar trebui să-i dau de mâncare și ce nu și alte lucruri asemănătoare. Ce ar trebui să-mi iau femelă sau mascul? Și care rasă e mai cute? Eu aș vrea ceva care să nu arate exact ca un șoarece să fie un pic mai mărișor. Vă rog frumos fără link-uri. Dau fundăăă.

Răspuns Câştigător
| Raraa a răspuns:

Hamsterul este un mic rozator,dragut, omnivor, ce poate avea mai multe culori.Nu este mofturos la mancare,manaca:mancare speciala de hamsteri din petshopuri; LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.
ATENTIE! Sa nu ii dai citrice:lamai, portocale, grapefruit pentru ca contin vitamina C si ii pot afecta burtica.Cusca,recipientul de apa,cutiuta de mancare,casuta hamsterului si talajul care il pui pe jos in cuscxa le gasesti la magazinele de animale. Oamenii necunoscatori creeaza zvonuri ca "hamsteri nu pot bea apa,ca daca beau vor muri",etc., sa nu crezi asta, sunt numai minciuni.La fel ca noi are nevoie de apa, ca daca nu se deshidrateaza si moare.De asemenea are nevoie de dragoste,afectiune, hrana, etc.In cusca poti sa ii pui servetele(evident nefolosite),tubul de carton carre Iti ramane de la hartie igienica, bucati de Lemn(dar sa fi de fata cand le roade), etc.Am uitat sa spun ca la magazine se vand si roti si bile.De asemenea te sfatuiesc sa Iti iei o fata,pentru ca este cuminte,isteata si Mai afectoasa. Dupa ce ii dai un nume,ca sa se obisnuiasca cu el, trebuie sa il/sa o strigi mai ales cand o mangai, cand ii dai mancare. Sper ca ti-am fost de folos! pupicei! fundita?

2 răspunsuri:
| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Sa ii dai neaparat apa dimineata.

| frumoasaa a răspuns:

Buna.am si eu un hamster asiatic pitic. dintre toti, acesta e cel mai frumos.e foarte mic si seamana cu un iepuras.am avut toata viata mea hamsteri, sunt usor de crescut si de ingrijit.eu la al meu ii dau varza,morcovi,mere,nuci,salata, boabe de strugure(de aici isi ia si cantitatea de apa), castravete...sau poti kumpara mancare speciala pentru hamsteri.contine tot felul de seminte si boabe pe care ei le rod.se spune ca ei nu au voie la apa si sare.dar de unde l-am kumparat eu, toti aveau in cusca un aparat special prin carre ei beau apa(picurator)iar vanzatoarea mi-a spus ca trebuie sa bea apa, altfel mor mai repede.pup