| anonim_4396 a întrebat:

Am un ciobanesc german de 2 luni pe care vreau sa il dresez. Imi puteti da niste sfaturi cum sa il dresez? Vreau sa fie jucaus, dar sa stie si putin de paza.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

La 2 luni nu o sa stie nimic de paza, e doar un pui care cauta joaca, plus ca e prea mic pentru dresaj, dupa varsta de 3 luni poti sa icepi dresajul, si cam dupa varsta de 7-8 luni o sa stie cu ce se mananca paza, pana atunci cauta doar joaca.

| BunaHello a răspuns:

Urmeaza acesti pasi:
1. Ii arati cateva boabe,preferatele lui si ii spui: Sezi,daca se aseaza,ii dai o bobita, iar daca nu, ascunzi pumnul cu bobite la spate si ii spui :sezi pana cand se aseaza si atunci ii dai cateva bobite, daca nici asa nu functioneaza, apasa-l tu putin pe fund incat sa-si dea seama ca trebuie sa se ajeze cand aude:sezi
Sper ca te-am ajutat!