| Sadness12 a întrebat:

Deci... intr-o zi am primit un peste Betta splendens, mascul, dupa cateva zile i-am cumpara 3 femele, i-am tinut intr-un fel de acvariu doar ca un pic mai mic, dar puteau inota...
In primele zile masculul a inceput sa faca cuibul pentru pui, dar femela inca nu a depus icrele. Au trecut vreo 2 zile, masculul a inceput sa le muste...
Am incercat sa-l imperechez pe mascul cu toate femelele (3), dar nimic, le musca...
Acum 1 ora am cumparat inca un mascul ( normal, i-am pus separat )si pe el am incercat sa-l imperechez, NIMIC. Nu mai stiu ce sa fac, imi doresc asa de mult pui de betta... Va rog ajutati-ma, ii tin intr-un fel de borcan, nu chiar borcan laughing) e ca un fel de acvariu, am si plante, ii hranesc cu mancare speciala pentru ei, chiar nu stiu ce sa mai fac sa se imperecheze... am incercat si nu merge. Cine ma ajuta primeste funda!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Pai femela are icre, are abdomenul umfta? Daca nu, cum vrei sa depuna icrele?
Pentru a avea icre este suficient un stimul declansator: in mediu natural, acesta poate fi ploaia, lumina solara sau cea a lunii. In acvariu, depunerea icrelor este uneori declansata de lumina solara matinala, care atinge mai mult sau mai putin intens acvariu, sau de o schimbare partiala a apei.
Dar toate acestea dupa o perioada de acomodare, chiar si dupa cateva luni. Sunt niste perioade in care femela e fertila, cum am spus mai sus, este influenta de lumina dar si de un mediu proprice cu temeratura bun si fara stres.
Sfatul meu e sa ti si masculul si femelele intru acvariu cu plante dar si cu filtru de aer, cu temperatura apei de 28-30 de grade ( sunt foarte pretentiosi la temperatura, iar pentru reproducere e bine sa creasca temperatura cu 1-2 grade mai mult) si ai sa vezi ca o sa iti faca pui.

| Sadness12 explică (pentru LaLaura):

Are abdomenul umflat, dar nu am inteles, ce e cu lumina? Scuze ca intreb

| LaLaura a răspuns (pentru Sadness12):

Are nevoie de stimuli, caldura, lumina, o ajuta sa depuna icrele.
http://www.acvarist.ro/betta-splendens-pestele-luptator-siamez
Pe acel site o sa gaseti toate raspunsurile la intrebarile tale.

| Sadness12 explică (pentru LaLaura):

Femelele au burta umflata dar nu au acele dungi

| LaLaura a răspuns (pentru Sadness12):

Ai citit tot articolul?
Daca femela nu este pregatita de depunere, masculul de aceea o musca poate sa si o omoare.
Deci apa trebuie sa aiba in jur de 30 de grade si lumina de la soare. Daca ai aceste conditii, femela o sa fie pragatita sa depuna icrele.

| Sadness12 explică (pentru LaLaura):

Ok, multumesc

| LaLaura a răspuns (pentru Sadness12):

Nu ai pentru ce.

7 răspunsuri:
| deliaciorty2003 a răspuns:

Draga mea s-ar putea prin muscare sa se imperecheze...dar daca nu inseamna ca nu e timpul lor...sau doar se joaca