Întrebare recomandată | belikebe a întrebat:

Hey! Vreau sa stiu cum inveti o pisicuta sa foloseasca laditia cu nisip, si cat timp dureaza pana invata... :3
As vrea sa imi cumpar un British Shorthair si vrea sa stiu si de ce produse am nevoie ca sa o ingrijesc. happy
Cel ai folositor raspuns primeste funda, ca de obicei. :*

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. Pisica se invata singura sa folosesca litiera deoarece sunt foarte curate si isi fac nevoile doar pe pamant/nisip, trebuie doar sa pui litiera unde sa o poata vede si sa ajunga usor la ea. Acum in cat timp se invata, depinde de ea, dar in general destul de repede pentru ca sunt niste animale destul de pretentioase si curate.
Trebuie dusa la un medic veterinar pentru a i se face vaccinurile anuale si deparazitare interna - contra viermisorilor intestinali ( se face inainte de vaccinuri cu o saptamana), vaccinurile sunt obligatorii deoarece impiedica apartitia unor boli/viroze care se transmit si la oameni, deci ii faci un bine, dar iti faci si tu un bine
Mancarea trebuie sa fie speciala pentru pisici juniori ( se gaseste la un pet shop in functie de rasa si de buget).
Pisica trebuie spalata doar daca e necesar ( s-a murdarit cu ulei si nu se poate curata singura, sau este foarte murdara), dar nu mai devreme de 3 luni si doar cu sampon special pentru pisici.
La pet shop o sa gaseti si jucarii pentru pisici, iar pentru mai multe informatii poti sa intrebi acolo, sau la cabinetul veterinar. O seara buna si sa ai mare grija de pisica.

2 răspunsuri:
| Dididia101 a răspuns:

Dupa ce mananca, ia-o si pune-o in litiera. Las-o sa stea acolo pana ii vine sa faca. Fa asta pana se obisnuieste. Bafta happy

| numepublic1 a răspuns:

Se obisnuieste repede... am si eu pisica si din prima zi de cand am luat-o face in cutia cu nisip