| Lustra a întrebat:

Imi poate spune cineva daca conteaza varsta cainelui cand e vorba de dresaj? Adica, stiam ca trebuie sa ii iei de mici ca sa te poata asculta.
Aici ma intereseaza rasele Husky si Ciobanestii germani.
1.Un ciobanesc german poate fi dresat cu usurinta daca are 1-3 ani? Dar un Husky?
2.In cam cate luni/ani aceste 2 rase pot ajunge la stagiul de adult? Intreb asta deoarece vreau mai mult sa-l plimb, sa-l dresez, sa ma ocup de el.Nu prea sunt genul care sa aleaga un pui de husy/ciobanesc german doar pentru ca e adorabil si jucaus.
Astept raspunsurile voastre, de preferat de la cineva experimentat sau care are/a avut un asemenea caine. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sufletelmicutz a răspuns:

Un caine e considerat adult dupa varsta de un an, cu cat cainele este mai mare ca si varsta si conteaza foarte mult temperamentul animalului poti sa aduci si expertii de pe 5 continente daca cainele NU VREA efectiv sa se lase aducat nu o sa ai sanse. NU CONTEAZA ca e lup sau huski sau orice rasa, uite de exemplu, politia romana da la licitatie un ciobanesc german pentru ca nu au reusit sa il dreseze efectiv cainele nu se lasa educat

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de rasa cainelui si din ce parinti se trage. Daca se trage din parinti care au fost dresati, inteligenta puiului este mai ridicata si se va adapta ami rapid la dresaj. Husky se adapteza mai rapid la dresaj decat ciobanescul German, parerea mea.Inca de la cateva luni poti dresa cainele, daca il dai spre dresaj la cineva care stie cum sa il dreseze, la dresori de meserie.

| KillaNoFilla a răspuns:

Ciobanescul German + dresor specialist= nu conteaza ani

1.Un ciobanesc german poate fi dresat cu usurinta daca are 1-3 ani? Dar un Husky?,, - Da si Da.

| Helpmeforfree a răspuns:

Buna!
In primul ran, cateii incep pre-dresajul de la(varsta indicata) 8 saptamani. Pre-resajul consta in invatarea numelui, etc(informatii pe google).
1.Nu, cu usurinta, nu. Uite, eu am un malinois, si nu stie nici macar comanda sezi. Are 2 ani, si nu-l mai pot dresa.
2.Pai e ce intrebi asta? Si aca e adult il poti plimba, dresa, duce in lesa, la prieteni, participa la tabere e dresaj, concursuri si expozitii, mai bine ca atunci can este pui. Totusi, pe la 2 ani, asa stiu.

| alexacostesa a răspuns:

In principal da.