| Fufletu a întrebat:

Pentru cei care aveti animale de companie castrate: ieri mi.am castrat cainele mascul in varsta de 1 an si 3 luni si de atunci am niste probleme. Ieri cand l-am luat de la medic, primul lucru care l-am vazut a fost ca nu i-a pus cainelui pe rana nici un fel de dezinfectant si am fost la farmacia veterinara si i-am luat un spray recomandata de farmacista sau ce era aia. I l-am pus. Ieri nu o avut nici o problema pentru ca cred ca era sub anestezie. Ieri mai toata ziua o dormit asa ca nu am avut probleme. De dimineata am vazut ca a reusit sa vina singur pana la mine in camera. Si problemele au inceput de aici. Incontinu se linge la rana si mi.e frica sa nu se desfaca si sa nu fie problema ca isi linge sparyu dezinfectant. M.am uitat mai bine si am vazut ca deja se vede roz acolo si mi.e frica sa nu faca o infectie. Si inca un lucru: nu manaca si bea nimic! A mancat 2 feli de sunca acum de dimineata dar daca ii aduc bolu cu apa ma maraie si isi intoarce capu.Ma puteti ajuta cu niste sfaturi cu ce as putea face, cand se vindeca, cum putem sa-l ajutam. MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| Sopke a răspuns:

Salut! Am trecut si eu prin aceasta problema sad, din fericire vreau sa te anunt ca totul este absolut normal, grija mare sa nu mearga prea mult sau sa depuna efort ca se poate deschide rana in rest totul este ok. Dezinfectantul iti sugerez sa il folosesti cum ti-a fost comunicat la farmacie, faptul ca se linge este absolut normal deoarece si el ca si omul simte durere dupa o rana deschisa pe corp. Ceea ce ai vazut tu roz acolo este ca o cicatrice care v-a disparea intr-o scurta perioada de timp 1 sapt. maxim. Stai linistit totul este ok! big grin Daca in caz mai ai nevoie de ajutor astept un mesaj!