| SüßesHäschen a întrebat:

Pisica mea are viermi straight face
1. Ce sa ii dau?
2. Poate muri? crying

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Caută un medic veterinar care are si serviciul de urgență și solicită-i antiparazitar intern pentru pisicul tău.
Dacă e mic, de cateva luni, e foarte riscant dacă-l ții, până luni, fără medicament. Paraziții, în cazul puilor, aduc, de cele mai multe ori, moartea.
Dacă e pui trebuie să mergi cu el, dacă e adult, nu e necesar să-l iei la medic, dar trebuie să știi cu precizie câte kg are, fiindcă antiparazitarul se dă în funcție de greutatea animalului. Medicul te va întreba.
Până atunci, evită să-i dai lapte.

| SüßesHäschen explică (pentru Hombre):

Bine, multumesc! Motanul are 1 an.

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

Cu plăcere. Poți merge fără el, dar cântărește-l înainte.
Caută mâine dimineață un medic, dispus să te ajute, îi spui că ai nevoie doar de un antiparazitar intern, nicidecum de tratament. Telefonează la toți, vezi cine acceptă.

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

Maine e Duninuca sad e inchis... dar o sa merg Luni, deci o sa cer antiparazitar intern?

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

E duminică, nu contează. Există și serviciul de urgență veterinară. De aceea ți-am spus să le telefonezi. Caută pe net, cabinetele veterinare din orașul tău și poate că nu va trebui să cauți mult. Nu lăsa pisicul așa, până luni. Da, exact, solicită un antiparazitar intern pentru pisică (nu extern, fiindcă cel extern e contra puricilor și căpușelor). Și neapărat să-i spui că ai pisică, fiindcă la câini se dă cu totul altceva.

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

Deci nu poate muri? am vazut ca a slabit foarte mult... si nu mai mananca, mai in trecut manca orce ii dadeam acum nu prea. e ceva rau?

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

Da, e foarte grav, de ce crezi că insist? Vrei să-ți descriu ce fac viermișorii în trupul ei? O ucid! Deja faptul că a slăbit și nu mănâncă spune tot. În mod sigur, nu i-ai mai dat de foarte mult timp antiparazitar, și trebuia să i-l dai, o dată la trei luni. Mâine neapărat, de urgență, să găsească părinții tăi un medic. În mod sigur, ea nu s-a îmbolnăvit de azi, ori de ieri. Doar că acum, paraziții au acaparat-o. Da, poate muri până luni. Am uitat să-ți spun, medicamentul (pastila) costă doar 5-6 lei. Atât. Oare, nu merită viața ei, nici măcar puțin efort?

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

O sa merg maine pana in oras si o sa ii iau. motanul e totul pentru mine. O noapte buna :* Multumesc!

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

Bye... ♥

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

Buna, am mers astazi la veterinar si am cerut cum mi-ati spus si mi-a dat 2 pastile care se numesc ( Cestal Cat ) a zis sa ii dau una maine si ultima Duminica viitoare. E bun tratamentul? si de ce mi-a dat doar 2, ar trebui sa ii mai cumpar?

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

E bine așa, nu-i cumpăra mai multe. Era de ajuns doar una, dar al doilea comprimat ți l-a adăugat, fiindcă era vorba de o infestatie masivă. Adică, e prea plină de paraziți. Doar mâine să i-l dai, nu azi? De ce, a mâncat de dimineață? Da, de obicei se dă pe stomacul gol...
Bravo ție, draga mea, uite că ai izbândit!

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

Si cum ii dau pastila?

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

Simplu. Ori o ascunzi într-o bucatica de salam, cărniță, ceva care stii că nu refuză. Si i-o dai in prezența ta, verifici ca să o înghită!
Dacă refuză, te poate ajuta mama ta, în cazul in care nu poți singură. Cineva îi va deschide foarte mare boticul, iar pastila i se va introduce pe gât, apoi, îi închizi boticul, și continui să-l ții câteva secunde, ca s-o inghită cu saliva. Asta, in cazul in care iti face probleme si refuza bucatica de carne in care ai ascuns-o.

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

Dar nu merge sa sfarm pastila si sa o pun in whiskas?

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

Nu o sfărâma. E foarte ușor de dat, fii mai șireată decât ea.hee hee Dar neapărat să o înghită, să nu trișeze!

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

Ce are daca ii dau acum pastila? ( Imi mila de el )dar veterinalul a zis ca maine dimineata. sad

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

Dă-i-o ACUM, de urgență! Mai rău de atât, nu va fi!
Nu aștepta până mâine. Oricum, nu a prea mâncat. Doctorul ti-a spus să i-o dai doar mâine fiindca e pe stomacul gol si isi face mai bine efectul. Dar cum ea e slabită, si aproape nemâncată, nu are rost să aștepți până mâine.
Până dimineață, abia va scăpa de paraziți, îi va elimina prin scaun, morți.

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

L-am fraierit laughing a luat pastila big grin Multumesc foarte mult :* si imi cer scuze de toate intrebarile mele sacaitoare. dar pisoiul e totul pentru mine :33. Am luat niste carne tocata ( e preferata lui ) dar pastila isi va face efectul daca e bagata in carne?

| floresdemayo a răspuns (pentru SüßesHäschen):

Da, normal. Ai făcut bine. Bravo ție. Să-mi dai vești despre ea, mâine, bine? Scrie-mi mesaj privat, pentru a nu mai umple spațiul aici. Sănătate multă de tot pisicului. Te pup. ♥

| SüßesHäschen explică (pentru floresdemayo):

Multumesc foarte mult, da o sa va scriu :*

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Sunt un pisoi care sufera de suferinte si vreau sa ai grije de mine sa ma vindeci, am vazut ca esti sufletista si te astept mămica ranitilor.winking

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Pisoi bătrân și mofturos
Bolnav de dor și de frumos
Remediu' pentru suferința ta
E o pisicuța cam așa: http://i.imgur.com/5HqQhfX.jpg

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Miau, miau, miau
Fugi de aici ca o vreau,
Ca are parul bălai
Si popoul in sus... spre rai.winking

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Îți dau și două mai negruțe
Nu te uita doar la blonduțe :))
http://i.imgur.com/wfBBxwn.jpg

29 răspunsuri:
| Copac13 a răspuns:

1.du-te la veterinary cu pisica stie veterinaru ce sa ii dea
2. poate muri

| Wukii a răspuns:

Du-o la veterinar.

| Wukii a răspuns:

Du-l la un medic veterinar happy

| Andreea6996 a răspuns:

Du-o la veterinar!

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns:

Du-te si intreaba un veterinar si da. poate sa dea coltu.
;(

| aria1996 a răspuns:

Desigur ca poate muri, eu stiu fiindca pisicul meu a avut. trebuie sa te duci la o farmacie veterinara si o sa iti dea o pastila si ii dai dupa greutate si varsta oricum iti zice acolo cat trebuie sa ii dai si dupa o saptamana trebuie sa repeti tratamentul. iar dupa trebuie din 3 in trei luni sa ii dai asa ca sa nu mai faca.