Întrebare recomandată | OoKidaLoveoO a întrebat:

Raspuns urgent! Vreau sa imi dau la monta cateaua.Cand o dau cum sa ma port cu ea deoarece is ff ingrijorata ca am citit pe net ca daca nu te porti frumos cu ea o sa refuze puii.Ii chihuahua deci si detalii despre pui ca nu imi era frica daca era rasa de caine cunoscuta.Is fvragil is cat un deget si cand vine vreamea intarcatului la ei? Este la prima monta deci cati catelusi o sa nasca
si ce sa fac ca am inteles ca isi manca placenta ca aia ii da energie? Ma rog cine are femela si are experienta va rog ajutati-ma pentru ca este prima data cand am pui de catelusi.

Răspuns Câştigător
| MrBlue a răspuns:

Si eu am o catelusa, iar inainte de a naste va fi foarte nelinistita, poti sa o ajuti cu facerea cuibului unde va naste. Cand naste poti sa te uiti la ea dar sa nu atingi puii si catelusa. Ea isi va face treaba, ii va spala cu limba iar placenta o va manca pentru ca e o resursa de hrana (ii va da putere si un lapte bun ). Cu 2 saptamani inainte de a naste nu iti va acorda multa atentie, iar tu trebuie sa o lasi putin mai libera in sensul ca nu trebuie sa stai toata ziua cu ea ci doar 2 ore pe zi. Dupa nastere nu atinge puii pana implinesc varsta de 2-3 saptamani. Sper ca am fost de ajutor!

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa fie linistita, sa aiba un spatiu retras unde sa-si faca cuib pentru puii ei.
Poate sa aiba mai putini pui la prima, dar nu neaparat.
isi mananca placenta si apoi ii spala pe pui, ca toate animalele, ca sa-i apere de pradatori.

| Gabi19971983 a răspuns:

Aici ai multe detalii despre aceasta rasa de caini: http://ro.wikipedia.org/wiki/Chihuahua_%28ras%C4%83_canin%C4%83%29
Stai linistita nu o enerva joacate cu ea dar nu in modul acela in care sa o enervezi!

| OoKidaLoveoO explică:

Si mai am o intrebare?laughing dupa voi ce culoare o sa iasa majoritatea puilor pentru ca nu stiu. Daca mnasculul ii negru si femela alba cu pete maro?

| goodofwar09 a răspuns:

Nu te lua dupa toate minciunille nici odata nu o sa`si omoare puii~~! si nu chiuie.

| MrBlue a răspuns:

Puii nu ii omara! Sunt minciuni...