| myem a întrebat:

Referitor la pestii betta: am 3 pesti - 2 femele si 1 mascul. Am inteles ca trebuie sa ai si plante in acvariu ca sa ajute la depunerea icrelor, dar se pot pune orice fel de plante? Eu am cateva fire de trifoi care pluteste (trifoiul) la suprafata apei si poate constitui un adapost pentru femele ca sa depuna icrele. Ar fi bun sa-l pun in acvariu?

12 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Acum depinde de capacitatea acvariului. Intr-adevar, plantele sunt bune, insa in acest mediu (din acvariu) cam greu cu inmultirea. Nu se compara cu mediul natural. sad Si in plus cand vei schimba apa se vor pierde. Eu asa am patit. Incearca si tu...winking

| Catalion a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre plante. Eu zic sa pui si daca ai pietris incearca sa te folosesti de pietrisi ca sa ramana planta pe fundul acvariului ca si cum ar avea radacina. Ai grija. Sunt foarte multe specii de pesti care isi mananca puii. In natura nu se intampla asta pentru ca femela v-a pleca imediat dupa ce si-a despus increle, dar viata in acvariu e diferita. Eu zic ca atunci cand o sa iasa puii, cand nu o sa mai fie doar icree, sa iei pestisorii si sa-i pui intr-un alt acvariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi mai bine sa pui plante la fundul acvariului pentru betta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim citi beta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Myem pestii betta (masculii) nu se inteleg deci se omoara intre ei si daca pui o femela o omoara pentru ca trebuie pusa in anumite perioade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repet. Am 2 femele Betta si un mascul Betta. Am rezolvat problema. Am un acvariu de 10 l in care am mai adaugat inca 4 pesti (pe langa cei 3 Betta) 2 Xipho pereche si 2 Sanitari, tot pereche. Se inteleg super si le cam place sa inoate printre plantele din acvariu. Deci inca o data multumesc de raspunsuri si sa va bucurati de animalutele din jurul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In acvariu trebui doar un mascul si o femela doar trei patru zile ca altfel nu e bine. Daca ai cumva acvariu fara filtru nu e rau dar trebuie sa pui in o sticla de doi litri apa si 5 ml de solutie si o lasi 24 de ore la decantat sunt experta si fii atent ce-ti spun daca vrei sa afli mai mult iti dau idul meu cristinuta_dragutza2008

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ii bun si ieu am in acvariu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am murit de ras numai petarde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mai buna decat trifoiul este sfecla rosie, sau daca vrei sa afli mai multe poti sa gasesti aici http://www.acvariidevis.ro/pesti/betta/21/betta-mascul/346

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si dupa ce pui sfecla rosie si trifoul se adauga si o ceapa pentru gust

| myem explică:

Merci pentru raspunsuri. Capacitatea acvariului este de 10l. Eu ma refeream strict la planta respectiva, daca este bine sa o pun in acvariu. Asta vroiam sa stiu. Referitor la pui, stiu ca betta nu si-i mananca si am un alt acvariu sa-i pun in caz de o situatie neprevazuta. Merci, sarbatori fericite!