| danutx1 a întrebat:

Sall am un catel ciobanesc mioritic in varsta de 3 luni si o saptamana m-ar interesa sa stiu ce mancare trebuie sa ii dau. Timp de trei luni i-am dat mancare gatita si i-am facut deparazitarea si cele 2 vacinuri de 1 si 2 luni mai trebuie cumva facut vreun vacin pana la virsta de 1 an. ce trebuie sai cumpar pentru intarirea dintilor pentru ca tot timpul roade tot felul de lemne. trebuie cumparat ceva pentru intarirea dintilor.DAU FUNDA.

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Eu stiu ca sunt 4 vaccinuri de facut pana in 12 saptamani si inca 3 pana la 1 an. pe urma cam 1 pe an (viroze si antirabic).
un caine de talie mare are nevoie in primii 2 ani de viata de mult calciu + vitamine si minerale. dat gabaritului mare pe care il are e predispus la artroze si artrita si alte boli osoase. pentru dinti 1 os de vita pe zi. sa il roada pana se plictiseste. cainele mananca oasele si carnea crude. nu ii mai da asa ceva gatit. gatit doar legume, orez, nu carne sau oase

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La 6-7 săptămâni (vaccinul împotriva parvovirozei și coronei)
La 8-9 săptămâni (vaccinul împotriva hepatitei, jigodiei, leptospirozei, adenovirozei)
La 9-12 săptămâni se repetă vaccinul de mai sus.
Iar la 12 săptămâni se face vaccinul împotriva rabiei (turbării).
Sunt medici, care "unesc" vaccinurile, și te cheamă mai rar. Oricum, tu trebuie să deții un carnet de sănătate al cățelului, iar acolo, roagă-l pe veterinar, să noteze data următoarei vaccinări.
Nu uita că anual, se face vaccinul împotriva tuturor bolilor ( parvoviroza, hepatita, jigodie, leptospiroza, adenoviroza, rabie etc
Iar, o dată la trei luni, cațelul trebuie deparazitat intern.
Mâncare... dă-i alternativă, atât bobițe pentru căței (cronțănele), cât și mâncare gătită.
Și, dacă tot îi place să roadă, servește-l cu Denta stix, un baton/zi, pentru sănătatea dinților.
http://i.imgur.com/8AKXnzS.jpg

| tinatina160 a răspuns:

Si eu am 2 caini ceobanesti dar ceobanesti germani.Noi nu le-am dat nimic de intarirea dintilor dar caini cand sunt pui rod diferite chesti ca sa si schimbe. Cainele meu rodea fier!