Întrebare recomandată | florinrazvan a întrebat:

am un armasar de 2 ani si 7 luni merge la caruta nu am probleme cu el l-am cumparat eu cand aveam 15 ani din banii mei proprii, nu este de rasa. Acum am aproape 18 ani, merge nu am probleme cu el, calare inca nu m-am suit, ca este prea mic imi trage si greutate. Nu am pus mult pe el, pentru ca este mic. In fiecare zi il scot, merge cel putin 3 km. Acum nu l-am mai muncit pentru ca nu mai este munca la camp.
De la un timp nu ma mai inteleg cu el. Cand este un cal pe langa noi, innebuneste. Cand il scot din grajd se ridica in 2 picioare, vrea sa muste. Nu l-am batut rau niciodata, doar un bici, doua.
Tata vrea sa-l scopim la primavara sau sa il vindem, eu vreau sa-l tin armasar, dar la anul o sa plec la faculatate si nu o sa mai fiu eu langa el. Stiti ce as putea sa-i fac? Sa-i mai reduc din graunte? Mananca porumb, grau, ovaz si mult trifoi.
Ce sa-i fac... toti au animale preferate. Unii au caini, altii pisici, eu am armasarul

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Dresajul se face de cand este mic, facandu-se cate 3 ore zi de zi, asta daca vrei sa faci ceva din calul tau si sa nu fie doar un car de tras caruta. Sincer m-am documentat foarte mult despre asta direct de la profesorii mei direct pe cal, nu citind articole de pe internet.

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Pai. Este in calduri calul. Adica vrea sa se imperecheze. E normal sa faca asa. Poti sa il dai la o iapa, sa se imperecheze sau sa il castrezi. Si nu il mai bate, a se reproduce, e un instrict vital, cum e sa manaci, deci nu e vina lui.

| MihaelaDart a răspuns:

Ca este caine, pisica sau cal, tot au o rasa sau corciti din 2 sau mai multe. Cei mai multi dintre cai sunt metisi de diverse generatii intre rasele locale si rase amelioratoare pentru munca, asa cum este al tau.
Nu inteleg de ce ii dai un bici 2, caci asa nu-ti "educi" calul... Un cal te asculta atunci cand esti tu seful, impunandu-se prin voce, nu prin batai.

Pe langa hrana pe care i-o dai rasfata-l din cand in cand cu caramele, speciale pentru cai. Atat ca sunt bune pentru dresaj cat si pentru continutul lor in vitamine. http://www.horse-shop.ro/......tform.html

Instructorul meu in echitatie are 2 cai la numar si niciodata in acesti ani de cand ii are nu i-a biciuit cat nici la dresajul lor! Ci doar prin voce buna a facut 2 cai care au luat medalia de argint si aur la competitiile la care a participat.

Daca iti plac atat de mult caii, informeaza-te mai mult despre ei.

Sincer, mi-am dorit din tot sufletul sa am asa animal si mi-au propus diversi prieteni sa imi dea cadou un cal de rasa cei drept, desi de a avea astfel de animal, trebuie sa ai timp pentru el, finante cat cuprinde pentru o ingrijire adecvata si un loc pentru a-l adaposti.

| florinrazvan explică (pentru MihaelaDart):

Da ii dau cuburi de zahar iubesc caii la anul o sa dau la medicina veterinara dar mereu am fos curios chiar poti sa dresezi un armasar asa cum spui tu? eu cred ca armasari cuminti sunt o raritate sau sai muncesti mult, dar iubesc mandria ai de armasarlaughing)

| florinrazvan explică (pentru MihaelaDart):

Mersi mult o sa incerc sa petrec mai mult timp k el si sal educ

| MihaelaDart a răspuns (pentru florinrazvan):

Dresajul se face de cand este mic, facandu-se cate 3 ore zi de zi, asta daca vrei sa faci ceva din calul tau si sa nu fie doar un car de tras caruta. Sincer m-am documentat foarte mult despre asta direct de la profesorii mei direct pe cal, nu citind articole de pe internet.

| express11 a răspuns:

Castreaza-l.poate fi periculos pentru oricine.

| Nonameagain a răspuns:

Ori il vinzi, ori il scopesti (castrezi). Dar sa dai si parintilor tai banii cu care au contribuit la cumpararea lui. Nu cred eu ca ai avut tu asa de multi bani (ai tai, proprii) la 15 ani. Cred ca nici acum nu stii cit costa un cal. Joj, sper sa nu-l vinzi pe nimic.

| florinrazvan explică (pentru Nonameagain):

Am dat pe el 8 mil, nu este d rasa l-am luat dela nisthe tigani era amarat rau, nu este de rasa stiu cat costa un cal frumos un vecin a vandut un semigreu romanesc cu 90 de mil