| Robert_Găman_1993 a întrebat:

Am un doberman de 7 luni si 3 saptamani, nu i-am cupat urechile si nici coada si as dori sa stiu daca e prea tarziu pentru aceasta "operatiune"; daca ar exista riscuri in timpul operatiei sau daca e posibil ca dupa operatie urechile sa ramana tot blegite.
Nu vreau raspunsuri de genu' " Nu-l mutila ". Va multumesc! ^_^

Răspuns Câştigător
| Green66 a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu un veterinar, el va ști să-ți răspundă la toate întrebările.

"Taierea cozii
Numita si codotomie, reprezinta amputarea cozii la mai putin de o treime din lungime (sau la lungimea stipulata in standardul rasei). Este frecvent practicata la rase precum: Doberman, Rottweiler, Pinscher pitic, Boxer, Schnauzer, terieri, Corgi etc. Coada este sectionata in prima saptamana de viata a puiului, fara anestezie, pe motivul ca acum inervatia nu este pe deplin definitivata, iar segmentul este preponderent cartilagionos, deci, se presupune, nu ar produce durere catelusului. In realitate, nu se stie exact ce simte puiul, insa scancetele si urletele unor pui confirma faptul ca ei simt ceva. Daca nu se efectueaza la aceasta varsta frageda, codotomia va putea fi efectuata doar la 3-5 luni cand cainele poate fi supus anesteziei totale.
Cuparea urechilor
Se face la 10-14 saptamani cand cainele poate fi supus anesteziei totale. Trebuie facuta de un veterinar avizat sau de catre un binecunoscator al standardului rasei pentru a taia corect urechile. Dupa interventie, puiul trebuie sa poarte atele si bandaje la urechi pentru a le sustine in pozitia corecta, erecta. Nu toate operatiile sunt un succes, una sau ambele urechi cazand dupa indepartarea bandajelor. Catelul va primi antibiotice si analgezice, intrucat durerile si riscul de infectie nu sunt de neglijat. Aceasta interventie chirurgicala, strict in scop estetic, se practica la: Doberman, Pinscher pitic, Boxer, Dog german, Amstaff, Pitt-bull, Schnauzer, Cane Corso si multe alte rase".
http://www.zooland.ro/......-moft-4043

3 răspunsuri:
| Teiubescinsecret a răspuns:

Da e cam tarziu...App de unde ai cumparat cainele, de unde il ai, vreau si eu un pui!

| Robert_Găman_1993 explică (pentru Teiubescinsecret):

Tinem legatura doresti. ^_^

| Teiubescinsecret a răspuns (pentru Robert_Găman_1993):

Da! ...imi doresc foarte un pui de doberman happy